Według Państwowego Instytutu Ekonomicznego, w pierwszym kwartale 2024 roku zauważono znaczny wzrost dostępności działek rekreacyjnych na sprzedaż w Polsce, który wyniósł aż 190 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. W ciągu tego okresu niemal każdego miesiąca przybywało około 500 nowych ofert sprzedaży, a w kwietniu - aż 1000. Wartości te kontrastują z ubiegłorocznymi, gdzie wskaźnik ofert nie przekraczał 300.

Reklama

Jedną z najpopularniejszych form takich działek są m.in. Rodzinne Ogródki Działkowe. W raporcie zaznaczono, że ROD-y znajdują się na gruntach będących własnością państwa lub samorządów, a ich użytkownicy są jedynie dzierżawcami. W konsekwencji, w ogłoszeniach najczęściej poruszana jest kwestia opłat związanych z wygaśnięciem umowy dzierżawy.

Ile jest obecnie ROD w Polsce?

W Polsce istnieje blisko 5 tys. Rodzinnych Ogródków Działkowych, których łączna powierzchnia przekracza 40 tysięcy hektarów. Polacy z wielkim entuzjazmem spędzają urlopy, weekendy oraz święta, takie jak majówka, właśnie na takich działkach, gdzie mogą rozpalić grilla, relaksować się w słońcu i spędzać czas z rodziną. Obecnie szacuje się, że korzysta z nich około 4 milionów osób, co stanowi niemal 10 procent całego społeczeństwa Polski.

Reklama

Dlaczego Polacy pozbywają się działek rekreacyjnych?

Bez wątpienia istotnym czynnikiem, który sprzyjał rosnącej podaży działek oraz zainteresowaniu kupujących, była pandemia. W minionym czasie posiadanie własnego ogródka lub działki stało się jedną z preferowanych opcji spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak teraz, gdy epidemia ustępuje, a ograniczenia podróży zostały złagodzone, Polacy w dużej mierze decydują się na sprzedaż swoich działek.

Rosnąca cena gruntów jest kluczowym czynnikiem motywującym Polaków do zastanowienia się nad sprzedażą działek. W pierwszym kwartale 2024 roku średnia cena za metr kwadratowy wyniosła 331 zł, co oznacza wzrost o ponad jedną trzecią w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Ponadto zazwyczaj ceny gruntów są niższe w miesiącach zimowych, co sprawia, że obecny moment jest idealny do sprzedaży działki po najbardziej atrakcyjnej cenie.

Mieszkańcy największych polskich miast, pragnący uciec od wielkomiejskiego zgiełku i skorzystać z chwili wytchnienia, chętnie nabywają działki rekreacyjne. Jak informuje portal goniec.pl, tylko w Warszawie od początku roku pojawiło się około 300 nowych ofert tego typu nieruchomości.

W jakich miastach pojawia się najwięcej ogłoszeń o sprzedaży działki?

Portal wiadomosci.wp.pl informuje, że najczęściej dostępne na sprzedaż działki rekreacyjne są zlokalizowane w metropoliach. Od początku tego roku szczególnie dużo ogłoszeń tego typu pojawiało się w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Poznaniu. W stolicy tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 roku, na rynek wprowadzono ponad 300 takich ofert. W pozostałych trzech miastach liczba ta oscylowała między 240 a 280.

Poza obszarem dużych miast duża liczba ofert pojawiała się również w okolicznych powiatach, znanych jako "obwódki". Na przykład, w powiecie poznańskim i bydgoskim pojawiło się odpowiednio 160 nowych ofert. W powiecie wołomińskim, sąsiadującym z Warszawą, było 85 ogłoszeń o sprzedaży działek rekreacyjnych.

Ile trzeba zapłacić za taką działkę?

W pierwszym kwartale 2024 roku cena 1 metra kwadratowego działki rekreacyjnej wyniosła 331 złotych, co stanowiło wzrost o 38 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Jeśli chodzi o Rodzinne Ogródki Działkowe, ich ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od lokalizacji, wielkości oraz stopnia zagospodarowania, takich jak obecność altany, ujęcie wody, czy dostęp do prądu. Ceny mogą się wahać od kilku tysięcy złotych do nawet 350 tysięcy złotych.