Jak podano na stronie PZD, w ubiegłym roku rozliczenie energii elektrycznej zużywanej w Rodzinnych Ogrodach Działkowych odbywało się zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach mających na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Działkowcy mieli możliwość rozliczenia określonej ilości zużytej energii według cen z 2022 roku, które były "zamrożone". Jak poinformował Polski Związek Działkowców - w pierwszym półroczu 2024 roku działkowcy zapłacą mniej tylko za zużycie 125 kWh.

Reklama

Wyższe rachunki za prąd na Rodzinnych Ogródkach Działkowych

Jak zaznacza PZD, podczas gdy w całym 2023 roku na działkę przypadało 250 kWh, w pierwszej połowie 2024 roku limit wynosi do 125 kWh. W 2023 roku po przekroczeniu limitu 250 kWh (zgodnie ze wskazaniami podlicznika), działkowcy byli rozliczani za dalsze zużycie według rynkowej ceny energii, która została wyznaczona przez zewnętrznego dostawcę energii dla ROD w 2023 roku. Dotychczasowe zasady rozliczania energii elektrycznej na działkach wynikały z ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Działkowcy mogli rozliczać zużycie energii po zamrożonych cenach z 2022 roku.

Reklama

To rozwiązanie przedłużono na pierwszą połowę 2024 roku, przyjmując uchwałę dotyczącą szczególnych zasad rozliczania kosztów energii elektrycznej zużywanej na działkach. Mając na uwadze zmniejszenie puli "tańszej" energii przypadającej na działkę w tym roku, limit zużycia energii wykazywany na podliczniku został obniżony do 125 kWh. Za nadwyżkę w zużyciu energii działkowcy będą rozliczani według standardowej ceny stosowanej przez zewnętrznego dostawcę energii dla ROD w 2024 roku.

Jak długo będą obowiązywały te rozwiązania?

Należy mieć na uwadze, że wspomniane rozwiązania będą obowiązywać w pierwszej połowie 2024 roku, a wszelkie nadwyżki w zużyciu energii elektrycznej będą rozliczane według bieżących cen stosowanych przez zewnętrznego dostawcę energii dla ROD. Oznacza to, że rachunki za prąd mogą wzrosnąć.