ROD-y zawsze były w cenie, jednak prawdziwy boom na ogródki działkowe nastąpił w okresie pandemii, gdy nie można było przebywać na zewnątrz bez obawy o zdrowie. Choć osoby, które latami użytkują działki, mogą poczuć się jak ich właściciele, w praktyce posiadają jedynie tytuł prawny uprawniający do korzystania z nich. Na terenie ogródka nie można mieszkać, prowadzić działalności gospodarczej, rozpalać ognisk oraz budować określonych konstrukcji. Jak wygląda kwestia budowy ogrodzenia?

Reklama

Czy na działce ROD można postawić płot?

Ogrodzona działka pozwala na zachowanie prywatności oraz swobodne korzystanie ze swojego kawałka zieleni. Odseparowanie terenu nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Użytkownik musi przestrzegać regulaminu ROD, który określa, jak powinno wyglądać ogrodzenie.

  • Wysokość ogrodzenia nie może przekraczać 1 m.
  • Płot musi być ażurowy, co oznacza, że nie może być całkowicie wypełniony, tylko ma prześwitywać.
  • Na ogrodzeniu nie mogą znajdować się żadne ostro zakończone elementy, np. tłuczone szkło, czy drut kolczasty.

Zasady dotyczące ogrodzenia są takie same na wszystkich działkach ROD. Osoby, które chciałyby posadzić żywopłot, muszą uzyskać pisemną zgodę sąsiada. Jego wysokość również nie może przekraczać 1 m. Jeśli jednak żywopłot już rośnie przy granicy ogródka i jest jednocześnie granicą ROD, nie może być wyższy niż 2 m i wyrastać poza ogrodzenie.

Jak ogrodzić ogródki działkowe?

Osoby, które nie chcą wydawać zbyt dużych kwot, a jednocześnie zastosować się do obowiązujących zasad, mogą zdecydować się na siatkę ogrodzeniową. Najtańsze wersje kosztują mniej niż 10 zł za metr. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na wersję ocynkowaną i pokrytą PVC, będziemy musieli zapłacić więcej. Nie trzeba będzie jednak przejmować się korozją. Taka siatka będzie też bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ogrodzenie tego typu można z powodzeniem zamontować samodzielnie.

Reklama

Drugą opcją jest ogrodzenie panelowe. Jest to już droższe rozwiązanie, ale często trwalsze i bardziej estetyczne. Składa się ono z paneli ogrodzeniowych, które są montowane do słupków za pomocą obejmy. Panele są dodatkowo połączone specjalną spinką. W tym przypadku też można liczyć na szybki i prosty montaż. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pierwszy, czy drugi rodzaj ogrodzenia, nie ma konieczności wykonywania podmurówki. Oprócz tego dużą popularnością cieszą się siatki maskujące montowane na ogrodzeniu, maty bambusowe lub wilkina. Zanim je zainstalujemy, należy skonsultować się z zarządem.

Ogrodzenie z roślin na ROD - czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Wielu osobom nie podobają się metalowe ogrodzenia i zamiast tego wolałyby płot z roślin. Oprócz walorów estetycznych, zapewni on również większą prywatność niż siatka. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż w tym przypadku także obowiązuje regulamin ROD. Pergole, trejaże oraz inne podpory dla roślin pnących mogą być usytuowane w odległości 1 m od granicy działki. Poza tym dobrym pomysłem będzie posadzenie wysokich roślin dekoracyjnych, pamiętając o zachowaniu dystansu. Oczywiście takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy działka jest dość spora. Przy samym płocie można też zasadzić krzewy, których wysokość nie przekroczy wspomnianego już 1 m.

Jeśli interesuje nas inny rodzaj ogrodzenia, najlepiej skontaktować się w tej sprawie z zarządem ROD. Dodatkowo konieczne może okazać się uzyskanie zgody sąsiadów.