Działki rekreacyjne na sprzedaż. Ofert przybywa

W czasie pandemii działki rekreacyjne stały się w Polsce towarem deficytowym. Polacy kupowali je na potęgę. Dla chętnych brakowało ofert. Później ten trend nieco wyhamowała gorsza sytuacja gospodarcza. Zainteresowanie ogródkami działkowymi znów jest jednak duże. A w ostatnim czasie liczba dostępnych ofert znacznie wzrosła.

Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w I kwartale 2024 roku działek na sprzedaż było o 190 proc. więcej niż rok wcześniej. Na portalach z ogłoszeniami od stycznia do marca każdego tygodnia pojawiało się prawie 500 nowych ofert. W kwietniu co tydzień przybywało 1000 ogłoszeń. Najwięcej w dużych miastach, szczególnie w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i Poznaniu, a także w powiatach wokół nich. W samej stolicy w ciągu 4 miesięcy pojawiło się ponad 300 nowych ofert sprzedaży.

Reklama
Reklama

Ceny ogródków działkowych poszybowały

Duże zainteresowanie wywindowało ceny takich nieruchomości. Według analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego w pierwszym kwartale 2024 roku za 1 metr kw. działki rekreacyjnej trzeba było zapłacić średnio 331 złotych. To oznacza wzrost cen o prawie 40 proc. w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. Eksperci dodają, że w zimowych miesiącach ceny są zwykle niższe, w związku z tym w najbliższym czasie mogą nadal rosnąć.

Najpopularniejsze działki rekreacyjne to najczęściej Rodzinne Ogródki Działkowe, które znajdują się na terenach należących do Skarbu Państwa lub samorządu. Takiej działki nie można więc kupić na własność, tylko wydzierżawić.

Ile kosztuje działka rekreacyjna?

Ceny działek rekreacyjnych różnią się w zależności od regionu i lokalizacji oraz oczywiście od wielkości i standardu nieruchomości. Na popularnych serwisach z ogłoszeniami aktualnie ceny działek ROD w największych miastach wyglądają następująco:

- Warszawa: 23 tys. – 329 tys. zł

- Wrocław: 6,5 tys. – 127 tys. zł

- Szczecin: 13 tys. – 291 tys. zł

- Poznań: 26 tys. – 349 tys. zł

- Kraków: 19,7 tys. – 170 tys. zł