Czy panele fotowoltaiczne należy ubezpieczyć?

Fotowoltaika staje się w ostatnich latach bardzo popularna. Coraz więcej osób decyduje się na jej zainstalowanie na dachach swoich domów.

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Reklama

W związku z tym, że panele fotowoltaiczne znajdują się na zewnątrz, narażone są na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Najczęściej montowane są na dachach, a czasami także na innych wolnostojących powierzchniach. Jeśli więc chcemy uchronić się przed konsekwencjami nieprzewidzianych sytuacji i wynikających z nich uszkodzeń, możemy ubezpieczyć panele fotowoltaiczne.

Nie ma obowiązku ubezpieczania fotowoltaiki. Decyzja o tym należy do ich właściciela. Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych to z jednej strony oczywiście dodatkowe koszty. Z drugiej jednak strony – polisa zapewnia spokój w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń skutkujących uszkodzeniem instalacji fotowoltaicznej. Sam jej zakup i zainstalowanie jest zaś dosyć kosztowne. Tym samym straty spowodowane jej zniszczeniem mogą być duże. Uchronić przed nimi może natomiast odpowiednio wybrane ubezpieczenie.

Reklama

W jaki sposób ubezpieczyć panele fotowoltaiczne? Na co zwrócić uwagę?

Firmy ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres ubezpieczeń paneli fotowoltaicznych. Najczęściej jednak ubezpieczenie możliwe jest jako dodatkowa opcja w ramach ogólnego ubezpieczenia domu. Można więc rozszerzyć już posiadane ubezpieczenie o ochronę na wypadek uszkodzeń instalacji fotowoltaicznej.

Jednak w związku z tym, że fotowoltaika z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników, towarzystwa ubezpieczeniowe także poszerzają swoje propozycje w tym zakresie. Pojawia się coraz więcej ofert, dzięki którym możliwe jest wykupienie samodzielnej polisy na instalację fotowoltaiczną. Wystarczy więc porównać dostępne na rynku oferty i wybrać tę najkorzystniejszą. W zależności od sytuacji dla jednych instalacji bardziej opłacalne będzie ich samodzielne ubezpieczenie, a w przypadku innych -jedynie rozszerzenie już posiadanego ubezpieczenia domu.

Wybierając konkretną ofertę ubezpieczenia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego zakres. Im będzie szerszy, tym pozwoli poczuć się bezpieczniej. Istotny jest też szybki czas wypłaty odszkodowania, dzięki czemu w krótkim czasie będzie można przystąpić do koniecznych napraw.

Co może zagrażać panelom fotowoltaicznym?

Obecnie coraz częściej mają miejsce gwałtowne zjawiska atmosferyczne, które są konsekwencją zmian klimatycznych. W różnych rejonach naszego kraju obserwować można gwałtowne burze, wichury, gradobicia czy ulewy. Ich skutkiem może być m.in. zerwanie dachu, a wraz z nim uszkodzenie znajdującej się na nim instalacji fotowoltaicznej. W wyjątkowych sytuacjach może dojść do zniszczenia instalacji w wyniku pożaru lub upadku na nią drzewa w efekcie wichury. W związku z tym ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych zapewni środki na potrzebne naprawy. Ich szybkie przeprowadzenie jest natomiast niezbędne szczególnie w sezonie zimowym.

Jak podaje Niemieckie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli, na którego dane powołuje się serwis muratordom.pl, szkody związane ze zjawiskami przyrodniczymi stanowią ok. 36 proc. wszystkich szkód, które dotykają fotowoltaiki. Wśród wspomnianych zjawisk przyrodniczych największym zagrożeniem okazują się uderzenia pioruna (21 proc.), w dalszej kolejności jest to silny wiatr oraz śnieg (po 6 proc.), a następnie grad (3 proc.).

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych obejmuje zazwyczaj jednak nie tylko następstwa niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale także akcji ratowniczych i usuwania skutków szkód. Ubezpieczenie obejmować może także kradzież instalacji fotowoltaicznej lub jej elementów, a także jej uszkodzenie w wyniku aktów wandalizmu.