"W 2010 r. nasz kraj zajął wysoką piątą pozycję pod względem wartości transakcji, a transakcje o wartości 677 mln euro zostały zawarte podczas ostatniego kwartału roku" - podliczyli eksperci JLL. W sumie w 2010 r. właściciela zmieniły centra handlowe o wartości 1,2 mld euro.

– W roku 2010 zaobserwowaliśmy znaczne zainteresowanie inwestorów produktami handlowymi i sfinalizowano wiele transakcji. Polska była ulubionym krajem inwestorów w Europie Centralnej – mówi Agata Sekuła, dyrektor działu inwestycji handlowych w Jones Lang LaSalle. Oprócz wielu transakcji stricte inwestycyjnych, takich jak sprzedaż centrów handlowych, inwestorzy byli też zainteresowani bardziej skomplikowanymi strukturami transakcji, takimi jak forward funding (sprzedaż projektu we wczesnym stadium realizacji) czy joint venture przy projekcie developerskim, na które kompletnie nie było popytu w roku 2009 – dodaje ekspertka JLL.

Najwięcej funduszy w 2010 r. zainwestowali kupujący centra handlowe w Wielkiej Brytanii, dla której był to najbardziej aktywny okres od czasu końca 2007 roku. Umowy zawarte w Wielkiej Brytanii stanowiły 31 proc. wartości transakcyjnej w Europie. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy z 23-proc. udziałem. Kolejne w zestawieniu są Holandia i Francja, w których przez cały ubiegły rok zawarto transakcje warte w sumie 4 mld euro.