Marzy Ci się przytulny salon z kominkiem, przy którym można usiąść z książką i ciepłą herbatą? Oczami wyobraźni już widzisz, jak będzie pasował do wnętrza i masz pomysł jak zaaranżować funkcjonalną przestrzeń wypoczynkową? Zanim przystąpisz do realizacji tego projektu, musisz uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kominek ma służyć jako ozdoba, czy prawdziwe źródło ciepła.

Reklama

Palenie w kominku. Rodzaje drewna

Biopaliwa mają walory ekologiczne, ale nie ogrzeją domu tak efektywnie, jak drewno. Drewno liściaste daje najwięcej ciepła, równomiernie się pali i nie wytwarza zbyt dużo dymu, który mógłby osadzić się na szybach lub meblach. Sprawdzą się tutaj takie drzewa jak buk, grab, jesion i dąb. Można sięgnąć również po drewno brzozy lub niektóre rodzaje drzew owocowych, które wytwarzają miły aromat podczas palenia. Unikaj palenia drewnem jabłoni, gruszy lub wiśni, które nadają się raczej do wędzenia, niż palenia w kominku.

Dobrej jakości drewno to pozbawione kory kawałki o długości około 30 cm, których wilgotność jest mniejsza niż 20 proc. Przed zakupem drewna upewnij się, czy było ono odpowiednio przechowywane. Alternatywą dla drewna są inne paliwa stałe, na przykład brykiet z węgla drzewnego czy pellet (drobno zmielone granulki z odpadów drzewnych).

Reklama

Palenie w kominku. Które materiały są bezwzględnie zabronione?

Do swojego kominka pod żadnym pozorem nie wrzucaj:

  • węgla brunatnego, ponieważ podczas jego spalania powstają związki azotu, siarki i rtęci, a przebywanie w takich oparach szkodzi zdrowiu
  • impregnowanego drewna – nie wkładaj go do kominka, bo w trakcie jego spalania uwalniają się toksyczne substancje
  • papieru kolorowego – w jego składzie znajdują się szkodliwe barwniki, które podczas spalania zanieczyszczają powietrze
  • tworzyw sztucznych i odpadów – to zakazane i groźne dla zdrowia

Pamiętaj też, że w całej Polsce obowiązuje zakaz palenia w kominkach w tzw. dni smogowe, czyli w okresie, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalną wartość 50 μg/m3. Chyba, że kominek jest jedynym źródłem ogrzewania w domu.

Czy palenie w kominku jest drogie?

Jeżeli interesują cię przede wszystkim dekoracyjne walory kominka, korzystanie z niego od czasu do czasu nie będzie drogie. Ale jeśli chcesz, aby palenie w kominku zapewniło ogrzewanie dla całego domu, musisz mieć miejsce na materiał opałowy, który kupuje się na tony i przygotować się na koszty.

Palenie brykietem przez cały sezon grzewczy to koszt około 3000–6000 zł. Przykładowo paleta brykietu drzewnego, która waży niecałą tonę, kosztuje około 2000 zł. Na podobnym poziomie kształtują się ceny 1000-kilogramowych palet z pelletem. Ceny ogrzewania drewnem będą zależały od tego, jaki gatunek wybierzesz. 400-kilogramowa paleta drewna sosnowego to koszt niewiele ponad 300 zł, ale już za taką samą objętość drewna liściastego (na przykład dębu) zapłacisz około 800 zł. Koszty w sezonie zimowym kształtują się więc w przedziale od 2500 zł do nawet 9000 zł.

Podane kwoty mają charakter orientacyjny. W trakcie obliczeń musisz wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki, takie jak wielkość mieszkania czy zamiłowanie do wyższych temperatur, przez które rozpoczynasz sezon grzewczy wcześniej niż inni.

Zalety posiadania kominka

Kominki wbrew pozorom mogą nie tylko walory estetyczne, ale również ekologiczne. Zmniejszają one zużycie paliw kopalnych, bo zamiast nich wykorzystują odnawialną biomasę w postaci drewna. Nowoczesne kominki spełniające wymogi europejskiej dyrektywy Ecodesign nie emitują widocznego dymu, który mógłby w znaczącym stopniu zanieczyścić powietrze. Jeśli dysponujesz odpowiednio dużym pomieszczeniem, możesz robić zapasy drewna lub innego materiału opałowego na kolejny sezon. Uzupełnianie domowego składziku może uchronić przed jednorazowym, dużym wydatkiem i pozwoli swobodniej planować inne wydatki w ramach domowego budżetu.