Pompa ciepła czy kocioł gazowy?

Kryzys gazowy wywołany wojną w Ukrainie i embargiem na rosyjski gaz spowodował, że od lutego 2022 roku liczba instalacji kotłów gazowych zaczęła spadać, a pomp ciepła wzrastać. Pokazuje to liczba wniosków o dofinansowanie na wymianę kopciuchów składanych w programie Czyste Powietrze.

Podczas, gdy w styczniu 2022 r. 40 proc. osób wybierało ogrzewanie gazowe, już w marcu było ich 29 proc. Odwrotnie wyglądała sytuacja w przypadku pomp ciepła. Tylko od stycznia do marca 2022 liczba zainteresowanych wzrosła z 28 do 39 proc. W szczycie popularności, w styczniu 2023 r. pompy ciepła wybierało 64 proc. osób. Najmniej zainteresowanych kotłami gazowymi było przed ubiegłą zimą - 21 proc.

Reklama

Zmiana trendów. Instalacje gazowe wracają do łask

Reklama

Dziś te proporcje wyglądają już inaczej. Zainteresowanie pompami ciepła od lutego tego roku zaczęło spadać. W październiku wynosiło poniżej 50 proc. Aktualne dane mówią, że liczba wniosków o dofinansowanie na pomocy ciepła zmalała do 48 proc.

Z kolei zainteresowanie kotłami gazowymi systematycznie wzrasta. We wrześniu wróciło do poziomu z lutego 2022 roku. Aktualnie liczba wniosków dotyczących instalacji ogrzewania gazowego wynosi około 30 procent.

Zainteresowanie kotłami na biomasę, po okresie spadków, szczególnie poprzedniej zimy, wróciło mniej więcej do poziomu sprzed 2 lat i wynosi około 21 proc.

Przyczyny wzrostu zainteresowania ogrzewaniem gazowym. Ile kosztuje?

Spadek zainteresowania ogrzewaniem gazowym z początkiem 2022 roku wynikał ze wzrostu cen tego surowca i niepewnej sytuacji na rynku. Mimo obniżek, rachunki za gaz wciąż pozostają na wysokim poziomie. Ale znacznie gorsza jest obecnie sytuacja w przypadku prądu. Energia, która zasila pompy ciepła mocno zdrożała, a ceny mają nadal rosnąć.

W obawie o wysokość rachunków Polacy znów coraz częściej zaczynają wybierać kotły gazowe, mimo że koszt ogrzewania przy pomocy pompy ciepła (z ogrzewaniem podłogowym) nadal pozostaje niższy. Jak wyliczyli eksperci Polskiego Alarmu Smogowego, roczne ogrzewanie domu o powierzchni 150 m kw. kotłem gazowym kondensacyjnym kosztuje około 7800 zł, a pompą ciepła powietrzną z ogrzewaniem podłogowym 7240 zł.