Jak zaznaczono, 45,7 proc. badanych podało, że dłużnik to najczęściej firma polska. Dla porównania, kapitał zagraniczny wskazało 1 proc., a mieszany - 8 proc. ankietowanych.

Reklama

Wyróżnikiem niesolidności jest też branża - wskazało BIG InfoMonitor. Na pierwszym miejscu znalazło się budownictwo, o którym w kontekście zaległości mówi niemal co czwarte przedsiębiorstwo. Dalej uplasował się przemysł, transport i gospodarka magazynowa oraz handel detaliczny i hurtowy. W ich przypadku odsetek wskazań jest niemal czterokrotnie niższy niż w przypadku budownictwa, waha się bowiem między 6,7 proc. a 9,4 proc. - wynika z badania.

- W opinii firm handlowych płatności opóźniają głównie przedsiębiorstwa budowlane i przemysłowe. O przemyśle jako ryzykownej branży mówią też inne firmy przemysłowe. Z kolei podmioty usługowe częściej podają, że nieterminowo płaci transport – powiedział PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Najwięcej trudności, jak dodał, przysporzyło badanym określenie wielkości firmy zwlekającej z płatnościami. Po ok. 15 proc. osób wskazało firmy średnie i małe, zatrudniające odpowiednio od 50 do 249 i od 10 do 49 osób, a niecałe 16 proc. wymieniło przedsiębiorstwa duże z powyżej 250 pracownikami. - Właściwie poza podejrzeniami są jedynie mikrofirmy zatrudniające do 9 pracowników - wynika z badania.

Reklama

"Skaner MSP, wśród mikro-, małych i średnich firm" przeprowadził na zlecenie BIG InfoMonitor Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research. Badanie zrealizowano na próbie 500 firm sprzedających z odroczonym terminem płatności w maju 2018 r., techniką wywiadów telefonicznych.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Reklama