Dużym problemem dla posiadaczy ograniczonej przestrzeni mieszkalnej staje się odpowiednie rozplanowanie wszystkich niezbędnych funkcji. Praktyczne urządzenie nawet niewielkiego mieszkania sprawia, że staje się przytulnym, a przede wszystkim funkcjonalnym lokum.

Reklama

Półkotapczany do dzisiaj kojarzą się z mało estetycznym meblem będącym jeszcze kilkanaście lat temu na wyposażeniu każdego M3 w wielkiej płycie. Teraz wracają w bardzo odmienionej wersji, która okaże się niezbędna w wielu małych mieszkankach. Włoska marka Clei ma w swojej ofercie nowoczesną wariację na temat półkotapczanów, i to w wielu interesujących wersjach. Zestaw Cabrio In to połączenie łóżka z małym biurkiem. Jeden ruch powoduje, że mebel zamienia się w biurko lub wygodne, duże miejsce do odpoczynku.

Najciekawszą jednak cechą mebla jest to, że podczas zmieniania jego funkcji nie trzeba zdejmować rozłożonych na biurku rzeczy – wszystkie pozostają na swoim miejscu. Wielobarwny (dostępny w kilku wersjach) design tego mebla doda kolorytu każdemu wnętrzu. Kolejną godną uwagi konstrukcją marki Clei jest system Doc. Niczym zabawka Transformers w mgnieniu oka konstrukcja przeistacza się z wygodnej kanapy w dwupoziomowe łóżko. Rozwiązanie jest idealne do małych dziecięcych pokoi.

Kuchia rządzi się swoimi prawami i bez względu na dostępną powierzchnię musi pomieścić kilka podstawowych urządzeń i miejsc do przechowywania. Small Type, propozycja Kristin Laass i Normana Ebelta, to kuchenny kombajn, który w swoim wnętrzu kryje wszystko to, co zazwyczaj można znaleźć w pełnowymiarowej, dobrze wyposażonej kuchni. Mebel w złożonej wersji zajmuje jedynie 1 mkw. powierzchni. Ukryto w nim zarówno płytę grzewczą z piekarnikiem, lodówkę, szafki na naczynia, zlewozmywak, jak i blat do przyrządzania posiłków. Rozłożony zyskuje jeszcze jedną powierzchnię, pełniącą z powodzeniem funkcję baru, przy którym w komfortowych warunkach możemy oddać się biesiadowaniu.

Skoro jesteśmy przy kuchni i blatach barowych, nie mniej interesującą propozycję ma w swojej ofercie producent grzejników, marka Purmo. Ich najnowszy produkt Delta Bar nie tylko ogrzeje pomieszczenie, ale jego górna płaszczyzna doskonale sprawdzi się jako wygodny barek lub element podziału przestrzeni. Montując grzejnik, można całkowicie zrezygnować z typowych kaloryferów. Można dopasować go do różnorodnych aranżacji kuchni, gdyż kolektory grzewcze dostępne są w każdym wybranym przez nas kolorze. Blat barku zaś wykonany jest z drewna lub marmuru.

Projektanci nie zapomnieli również o łazienkach, które w nawet dość dużych mieszkaniach mają ograniczoną przestrzeń. Vertebrae, czyli kręgosłup, swoją nazwę zaczerpnął od specyficznego zainstalowania łazienkowych urządzeń przypominających rozsuwane kręgi. Dwa najwyżej umocowane panele to w rzeczywistości prysznic. Niżej zainstalowane są zamykane szafeczki na kosmetyki i łazienkowe akcesoria.

Kolejny panel w rzeczywistości jest umywalką z zamontowanym podajnikiem na mydło. Najniżej położony krąg to nic innego jak toaleta, w której podstawie znajdują się skrytki na papier toaletowy oraz szczotka do WC. To niezwykłe urządzenie montuje się do sufitu i podłogi. Złożone zajmuje niewiele miejsca, jest więc doskonałą alternatywą do małych łazienek.