Najpopularniejszym i w miarę bezpiecznym rozwiązaniem są tapety papierowe i winylowe. Bardzo szeroka oferta rynkowa pozwala na niemal nieograniczony wybór wzorów i kolorów oraz dopasowanie ich do wnętrza zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego, ciepłego bądź surowego.

Innym dekoracyjnym sposobem na przyozdobienie ściany są wzory z szablonów. Ta łatwa w zastosowaniu technika pozwala udekorować ścianę motywami roślinnymi, gwiazdkami czy orientalnymi wzorami. Bardziej skomplikowane ornamenty uzyskuje się, stosując naklejki ścienne – łatwe do przyklejenia, w różnych rozmiarach i kolorach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie do pokoju dla najmłodszych, pozwala na co dzień im obcować z ulubionymi bohaterami kreskówek i zasypiać w bajkowym krajobrazie. Podstawową trudnością w stosowaniu szablonów jest konieczność znajomości aktualnie najpopularniejszych bohaterów, gdyż w przeciwnym razie możemy narazić się niejednemu dziecku.

Bardziej czasochłonnym i oczywiście kosztowniejszym sposobem jest modelowanie ścian za pomocą konstrukcji z karton-gipsu. Pozwala to osiągnąć dowolne zagłębienia, podświetlane półki oraz praktyczne schowki, a jednocześnie nadaje ścianie bardzo oryginalny charakter. To rozwiązanie wiąże się jednak ze skorzystaniem z usług profesjonalnej ekipy remontowej i rozważając je, trzeba być przygotowanym na duży i dłuższy bałagan w mieszkaniu.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na poważniejszy remont lub wykańczamy nowe mieszkanie, nowoczesnym sposobem jest wykończenie ścian szkłem. Warto przejrzeć pisma branżowe lub poszukać w sieci pomieszczeń wykończonych szkłem, gdyż jest to bardzo efektowne rozwiązanie. Szklarz przyjdzie nam też z pomocą, gdy na przykład chcemy podzielić pokój na dwa mniejsze pomieszczenia, ponieważ szklane ściany nie wiążą się z koniecznością niszczenia podłogi.

Nie można też zapominać o starym, dobrym drewnie. W ostatnich latach nie ma ono najlepszej opinii, a wszystko przez to, że ciągle jeszcze postrzegamy je przez pryzmat zdobiących mieszkania z lat 70. i 80. boazerii. Współczesne wykończenia z użyciem drewna niewiele mają z tym wspólnego i oferują bardzo ciekawe efekty, nadają się jednak głównie do dużych pomieszczeń.