Obiekty magazynowe obecnie skupione są przede wszystkim przy głównych drogach wylotowych z Warszawy, w takich miejscowościach, jak: Nadarzyn, Błonie, Teresin, Pruszków, Sochaczew czy Ożarów. Trwająca budowa autostrady A2 na odcinku pomiędzy Strykowem a Warszawą diametralnie zmieni tę mapę.

"A2 dokona swoistego podziału na magazyny zlokalizowane w miejscach zapewniających doskonałą komunikację z węzłami autostradowymi i peryferyjne. Będzie miała kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wyborze lokalizacji przez najemców" - przekonuje Paulina Dziubińska-Fulek z Jones Lang LaSalle. Na znaczeniu zyskają m.in. takie lokalizacje, jak Pruszków czy Ożarów.

"Powinny pojawić się również zupełnie nowe miejsca na magazynowej mapie okolic Warszawy, usytuowane blisko węzła autostradowego w Wiskitkach lub węzła Tłuste" - czytamy w najnowszym opracowaniu „Focus on Warszawa-Okolice” przygotowanym przez Jones Lang LaSalle. Magazyny z lepszym dostępem do powstającej autostrady będą mogły być wynajmowane drożej. Parki logistyczne w gorszej lokalizacji, z utrudnioną komunikacją z węzłem autostradowym i małą przepustowością dróg lokalnych albo będą przegrywać rywalizację o najemców, albo zostaną zmuszone stosować bardzo agresywną politykę czynszową. Pogłębi to dodatkowo już dużą dysproporcję między czynszami magazynowymi w zbliżonych lokalizacjach.

Dość trudna sytuacja jest w Błoniu, gdzie znaczna nadpodaż powierzchni magazynowej doprowadziła do rozwarstwienia stawek czynszowych. "Wysoki współczynnik powierzchni niewynajętej w okolicach tego podwarszawskiego miasta wpłynął na postawę deweloperów, którzy zaczęli silniej konkurować o nowych najemców, a w szczególności starali się zatrzymać u siebie firmy już działające w ich parkach. Skutkiem tego były bardziej atrakcyjne stawki czynszu" - odnotowują eksperci Jones Lang LaSalle.

Od kilku kwartałów w okolicach stolicy mamy do czynienia z dużą liczbą pustostanów. Pod koniec 2010 roku powierzchnie niewynajęte w okolicach Warszawy stanowiły aż 20,5 proc. ogółu – najwięcej w Polsce. Większość pustostanów przypada na parki magazynowe zlokalizowane w okolicach wspomnianego wcześniej Błonia oraz w Mszczonowie.

Nadmiar powierzchni magazynowej doprowadził do dużego zróżnicowania stawek czynszowych w okolicach Warszawy. W efekcie, w lokalizacjach oddalonych od siebie o kilka czy kilkanaście kilometrów najemca uzyskuje bardzo różne warunki najmu. Jeszcze niedawno różnice te nie były tak widoczne.