Już w 2005 roku firma Mostostal Warszawa, powiązana kapitałowo z hiszpańską Accioną, otrzymała decyzję o warunkach zabudowy. W kolejnych latach trwały prace projektowe prowadzone przez pracownię E&L Architects. Hiszpanie w końcu uzyskali prawomocne pozwolenie na budowę, ale nie mogli się zdecydować na jej rozpoczęcie. Zresztą rynek też nie sprzyjał nowym projektom. Acciona zdecydowała się więc na sprzedaż nieruchomości i w ubiegłym tygodniu dobiła targu ze Słowakami. Hiszpanom pomagała w transakcji agencja CB Richard Ellis.

Reklama

Transakcja objęła nieruchomość gruntową o powierzchni 16 000 mkw. zlokalizowaną przy ulicy Konstruktorskiej 11 wraz z prawomocnym pozwoleniem na budowę budynku biurowego o wielkości 45 000 mkw. Budowa biurowca ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2011 roku, a zakończenie prac planowane jest na koniec 2012 roku.

To pierwszy tego typu zakup firmy HB Reavis w Polsce, który poprzedziły ostatnie inwestycje na rynku biurowym w Pradze. Transakcją tą słowacki deweloper rozpoczyna ekspansję na rynek nieruchomości komercyjnych w naszym kraju. A można się po nim spodziewać dużych transakcji.

HB Reavis Group do ułomków nie należy. Jest to prywatna firma deweloperska, realizująca projekty na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech i w Chorwacji. Od 1993 roku grupa wybudowała ponad 500 000 mkw. powierzchni biurowych, handlowych i magazynowych. Grupa posiada nieruchomości o łącznej wartości ponad 1,2 mld euro i zatrudnia ponad 260 osób związanych z działalnością deweloperską firmy, zarządców nieruchomości oraz menedżerów ds. inwestycji.