Jeśli salon służy jako miejsce do przyjmowania gości lub oglądania telewizji, należy zastosować w nim nastrojowe oświetlenie. Współcześnie bardzo silnym trendem jest odchodzenie od wieszania w salonie na suficie centralnie usytuowanej lampy na rzecz wprowadzenia kilku punktów oświetlenia bocznego. W przypadku gdy w salonie znajdują się przedmioty dekoracyjne, np. rzeźby, obrazy czy zdjęcia, warto wyeksponować je za sprawą odpowiedniego kierunkowego oświetlenia, jakie zapewnią reflektory.

Reklama

Bardzo często w salonie znajduje się miejsce do czytania (fotel, sofa, krzesło). Wówczas konieczna jest odpowiednia lampa stojąca. Wiele z nich jest prawdziwymi ikonami designu, jak kultowa Arco, którą dla marki Flos zaprojektowali Achille Castiglioni i Pier Giacomo Castiglioni. Bardzo ciekawymi modelami są gibka jak trzcina lampa Twiggy marki Foscarini i lampa Tolomeo z oferty Artemide.

Dopełnieniem oświetlenia technicznego jest oświetlenie dekoracyjne. Pełni ono wyłącznie funkcje estetyczne, więc mogą to być wszelkiego rodzaju kinkiety, np. inspirowane kształtami szypułek kwiatowych modele Wall Light firmy Freedom of Creation czy model Dhalia tej samej firmy. Ciekawym, mocnym i bardzo luksusowo wyglądającym kinkietem jest np. przypominający księżyc model Luna Piena marki Catellani & Smith, którego powierzchnia pokryta jest płatkami złota.

Także wśród lamp stojących jest wiele wyrazistych propozycji, np. model Spun Light jaki dla marki Flos zaprojektował Sebastian Wrong czy też lampy marki Foscarini np. surrealistyczny Orbital, przypominający kokon Mite albo niski i obły Blob.

Nowoczesnym i modnym rodzajem oświetlenia dekoracyjnego są podświetlane szczeliny w ścianach. Włoska firma Viabizzuno opracowała specjalny profil płyty kartonowo-gipsowej umożliwiający zamontowanie oświetlenia szczelinowego, które jest bardzo dyskretne i eleganckie.Gdy w salonie znajduje się stół, to wówczas powinno się zastosować nad nim lampę wiszącą o wyrazistym wyglądzie. Taką łatwo znaleźć wśród propozycji Ingo Maurera. Dynamicznie wyglądający model Porca Miseria, który składa się z potłuczonych porcelanowych talerzy, osiągnął status dzieła sztuki.

Bardziej przystępną cenowo propozycją tego designera jest np. lampa Zettel, składająca się z papierowych karteczek, po których można pisać. Nad stołem pięknie zaprezentuje się składająca się z miedzianych reflektorów lampa Ceccotti Collezioni lub Lightweigh – dzieło Toma Dixona dla Foscariniego.

W oświetleniu salonu bardzo popularne stało się ostatnio ustawianie w nim tzw. scen świetlnych w systemie domu inteligentnego. Polega to na tym, że oświetlenie całego salonu jest podłączone do urządzenia, w którym programuje się jego natężenie, liczbę punktów świetlnych i czas świecenia. Tego typu system sprawdzi się właśnie najlepiej w salonie, w którym zalecane jest wprowadzenie wielu zróżnicowanych źródeł światła.