Tu kręcili "Depresję gangstera" i gościli Marylin Monroe. Hotel Waldorf Astoria sprzedany! ZDJĘCIA
1 Kupiła go nikomu nieznana na Zachodzie firma ubezpieczeniowa Anbang.
PAP/EPA / JUSTIN LANE
2 47-piętrowy Waldorf Astoria stoi przy Park Avenue na nowojorskim Manhattanie. Do użytku został oddany jeszcze w 1931 roku. Był wówczas największym hotelem świata, a do dziś pozostał jednym z najbardziej rozpoznawalnych i jednym z najbardziej luksusowych.
PAP/EPA / JUSTIN LANE
3 Władze hotelu postanowiły go sprzedać, bo nie były w stanie same utrzymać budynku. - Waldorfu nie stać na to, żeby oferować pokoje za 300 dol. za noc. Musielibyśmy je sprzedawać za 3 tys. dol. za dobę, a dzisiaj nie jest to możliwe – mówił w ”USA Today” Bruce Ford, wiceszef w firmie Lodging Econometrics.
PAP/EPA / JUSTIN LANE
4 Dzisiaj noc w najdroższym apartamencie dla jednej osoby wynosi ok. 1,6 tys. dol.
PAP/EPA / JUSTIN LANE
5 Hotel może się pochwalić ciekawą historią. To tutaj kręcony był np. "Weekend w hotelu Waldorf", czyli pierwszy film, który w całości powstał poza hollywoodzkimi studiami. Z czasem powstawały tu także m.in.: ”Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, Wielki Gatsby” i ”Depresja gangstera”.
PAP/EPA / JUSTIN LANE
6 Wiadomo przy tym, że w Waldorf Astoria nocowały wielkie gwiazdy, takie jak np. Marilyn Monroe.
PAP/EPA / JUSTIN LANE
7 Waldorf Astoria New York zbudowany został w 1893 roku przez kuzynów Williama Waldorfa Astora i Johna Jacoba Astora IV. W 1949 r. prawa do niego nabył Conrad Hilton.
Media / Sammy Todd Dyess
8 Ostatnio hotel zmienił nazwę - na The Waldorf=Astoria Hotel (dywiz zastąpiono znakiem równości), co wskazywać na fakt, że jego właściciele podążając za najnowszymi trendami tak w nazewnictwie, jak i w designie.
Media / Sammy Todd Dyess
9 Ale mimo że teraz przechodzi w ręce Chińczyków, Hilton nadal ma się zajmować obiektem – przynajmniej przez najbliższe sto lat.
Media
10 Informacja o o tym, że symbol Nowego Jorku, Waldorf Astoria, znalazł się w rękach Chińczyków,wywołała społeczne oburzenie. Powód?
PAP/EPA / JUSTIN LANE
11 To nie pierwsze azjatyckie inwestycje w Nowym Jorku. W 2011 hotel Carlyle został sprzedany Chengowi Yu-tung, miliarderowi z Hong Kongu.
PAP/EPA / JUSTIN LANE