. Kolor złoty to jednak także wspaniały blask odbijającego się światła, twórca klimatycznej, ciepłej atmosfery czy też dodatek ożywiający surową stylizację. To, jak w naszych domach zadziała, zależy wyłącznie od naszego poczucia estetyki. Aby dobrać złote elementy, nie musimy udawać się po zakupy na targ staroci czy do antykwariatu. Współcześni projektanci mają mnóstwo propozycji często w zaskakującej stylistyce.

Reklama

Zasadą numer jeden jest oczywiście umiar. Epokę baroku mamy już dawno za sobą, więc zbyt dużo błyszczących elementów nieuchronnie prowadzi do kiczowatej stylizacji. Złoto ze względu na swój ciepły, ale mocny blask świetnie wygląda w towarzystwie barw, które nieco stłumią jego intensywność. Elegancji wnętrzu nada więc połączenie złota z czernią lub bielą.

Złotem powinny być podkreślone jedynie wybrane elementy lub jeden dominujący mebel. Kilka złocistych kul składających się na oświetlenie z linii Copper Shade zaprojektowanej przez Toma Dixona sprawi, że wnętrze rozbłyśnie wspaniałym baskiem i stanie się centralną ozdobą pokoju. Nie mniejszą uwagę przykuje osobliwy wyrób marki Opinion Ciatti, czyli meble w kolekcji Tab.u. W jednej z kolorystycznych opcji mienią się piękną złotą barwą. Stołeczki kształtem przypominają ręcznie pogniecione aluminiowe wiaderka z lustrzanym siedziskiem.

Doskonałym miejscem na eksperymenty ze złotem są oczywiście ściany. Nie chodzi jednak o ciężkie, grube ramy obrazów. Warto zainteresować się farbami laserunkowymi. W ofercie ma je chociażby fiński producent Tikurilla. Półprzezroczyste farby nanosi się na uprzednio pomalowaną kryjącą farbą powierzchnię. Można nimi pokryć całe ściany, jednak najlepiej sprawdzają się jako subtelne malunki, mieniące się złotem i srebrem.Eksperymentować z tą szlachetną barwą można również w łazience. Kolekcję Sfera marki Disegnio Ceramica wyróżniają dwie cechy. Zarówno umywalka, toaleta, jak i bidet mają oryginalne kuliste kształty. Dla amatorów szlachetnego kruszcu jedna z opcji urządzenia dostępna jest ze złotymi zdobieniami.

Złoto wspaniale prezentuje się również we wnętrzach urządzonych w naturalnych barwach, czyli w zgodzie z naturą. Wspaniale współgra z brązami, beżem czy też kolorem piaskowym, a także dodatkami z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy len. Mnóstwo dodatków, które pięknie uzupełnią takie wnętrze, znajdziemy np. w salonach Almi Decor.

Producenci nie zrezygnowali również z projektowania złotych AGD. Dzięki marce Elektrolux bez problemu kupimy urządzenia stylizowane na bogato. Na kolekcję Colour Passion zaprojektowaną przez Ginę Gonzalez składają się lodówki, pralki, suszarki, zmywarki do naczyń oraz lodówkozamrażarki.