W Łomiankach dominuje niska zabudowa. Od lat mniejsze firmy deweloperskie budują tam kameralne osiedla domów i willi. Takie projekty, liczące zazwyczaj kilkanaście budynków, oddawane są tutaj co roku. Ta tendencja będzie się utrzymywać za sprawą dużej dostępności działek. Ceny rozpoczynają się już od 4 – 5 tys. zł za 1 mkw. przy przeciętnej powierzchni 150 mkw.
Reklama
Oznacza to, że by myśleć o zakupie domu w Łomiankach, musimy dysponować kwotą około 700 tys. zł. Inwestują tutaj m.in. Perfekt Invest, Elemis Invest czy Dompol. Niemal w ogóle nie powstają duże projekty.
Ostatnio pojawiły się pierwsze wyjątki. W połowie 2010 roku fima Ronson Development rozpoczęła realizację projektu mieszkaniowego Naturalis. Jak zapowiada deweloper, w pierwszym etapie, który zakończy się na przełomie 2011 i 2012 roku, powstanie jeden budynek z 52 mieszkaniami. Inwestycja będzie realizowana etapowo.
Na działce o powierzchni blisko 32 tys. mkw. powstanie docelowo 11 budynków z około 500 mieszkaniami o powierzchni 32 – 79 mkw. Wszystkie budynki będą trzypiętrowe, z halą garażową oraz komórkami lokatorskimi na poziomie -1. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie Łomianek Dolnych, pomiędzy ul. Wiślaną i Fabryczną, w pobliżu Kampinoskiego Parku Krajobrazowego.
Miasto przeżywa podobne bolączki komunikacyjne jak inne podwarszawskie miejscowości. Niewystarczająco rozwinięta sieć komunikacyjna wymusza korzystanie z samochodu, choć Łomianki mają własną komunikację publiczną (Komunikacja Miejska Łomianki). Do Dąbrowy Zachodniej w południowej części miasta dojeżdża także autobus podmiejski. Dodatkowo przez Łomianki przejeżdżają autobusy PKS, a także prywatna firma przewozowa.
Reklama
Od ponad dekady powraca co pewien czas temat przedłużenia do Łomianek istniejących linii tramwajowych. Jak dotąd nie padły konkretne deklaracje i ta forma transportu pozostaje w sferze marzeń mieszkańców. Bliższe realizacji są marzenia osób, które dojeżdżają na drugi brzeg Wisły. Budowa Mostu Północnego, choć z poślizgiem, ale jest kontynuowana. Choć władze miasta zapowiadały otwarcie przeprawy przez rzekę jeszcze w 2011 r., to wiadomo już, że inwestycja ma półroczne opóźnienie.
Kolejnym połączeniem w sezonie letnim i jednocześnie atrakcją turystyczną jest przeprawa przez Wisłę. Promem Turkawka można dopłynąć do Nowodworów. Łomianki są dobrym miejscem dla osób, które poszukują wypoczynku wśród zieleni. Cały obszar gminy zlokalizowany jest w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Z kolei na wschodzie sąsiaduje z Wisłą. Wzdłuż biegu rzeki możemy natrafić na szereg jezior i oczek wodnych. Coś dla siebie znajdą także amatorzy sportu. Integracyjne Centrum Dydaktyczno-Sportowe położone jest w centrum Łomianek u zbiegu ulic Warszawskiej i Staszica. W skład obiektu wchodzą m.in.: hala sportowa, kryta pływalnia, aula koncertowa, stadion oraz strzelnica pneumatyczna.