Bardzo modne stały się żaluzje typu classic w stylu lat 50. Mają widoczny mechanizm, piórka o szerokości 5 cm i tasiemki zamiast służącego do podciągania sznurka. Tego typu żaluzje nadają się równie dobrze do małych i do dużych okien (do 240 cm długości).

W nowo wybudowanych apartamentowcach często spotykane są duże przeszklone powierzchnie. W tym przypadku dobrze sprawdzą się systemy, które można nazwać nowoczesną firaną. Sztywna i zaimpregnowana przed kurzem tkanina montowana jest na panelach przesuwanych poziomo. Tkaninę mogą zdobić wycinane laserem fantazyjne wzory, np. nawiązujące do Orientu lub stylów historycznych. Przesuwane panele dają możliwość nakładania kilku płaszczyzn jedna na drugą. W ten sposób można kontrolować natężenie światła.

Rozwiązaniem dla okien wychodzących na południe są rolety lub zasłony panelowe, które pochłaniają do 90 proc. promieniowania UV, przez co zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia. Ciekawy efekt dają rolety typu dzień i noc. Składają się z naprzemiennych szerokich pasów z transparentnego i grubego materiału. Te także można nakładać na siebie w różny sposób i regulować ilość światła.

Do okien o nietypowych kształtach, np. okrągłych lub trójkątnych, idealna jest tzw. żaluzja plisowana, która składa się w harmonijkę. Taką żaluzję można podciągać do góry lub opuszczać do dołu.

Do ciekawostek należą żaluzje pokryte ekologiczną skórą wykonane z mlecznego lub barwionego PCV lub z plecionki bambusowej. Popularne stają się też tkaniny, które łączą w sobie funkcje firany i zasłony, tzn. wpuszczają rozproszone światło do pomieszczenia i jednocześnie są na tyle gęsto tkane, by zapewnić intymność.

Warto także podstylizować parapet. Tradycyjna metoda jego zdobienia w polskim domu to po prostu traktowanie go jak półkę na kwiaty doniczkowe. Nowocześniej będą prezentowały się na nim np. szklane kolorowe wazony z Krosna, lampa lub inne małe przedmioty dekoracyjne. Wystarczy zmieniać je co jakiś czas, aby odświeżyć wygląd mieszkania. Gdy parapet jest odpowiednio szeroki, może też posłużyć jako półka na książki lub magazyny. Bardzo ważne jest, by dekoracja okna pasowała do stylistyki całego mieszkania.