Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, którym zarzucono m.in. poświadczenie nieprawdy w dokumentach, złożenie fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością czy prowadzenie działalności zagrażającej środowisku.

Reklama

Oskarżenia prokuratury

Architekt zamka w Stobnicy Waldemar S. został oskarżony o działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczenie nieprawdy w dokumencie. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Oskarżona jest również Iwona P., która pełniła funkcję inspektora nadzoru budowlanego w Obornikach. Kobieta miała zaniechać podjęcia i wdrożenia do wykonania decyzji dotyczącej wstrzymania budowy w Stobnicy. Za zarzucane czyny grozi jej do pięciu lat więzienia.

Reklama

Prokuratura oskarżyła też urzędników Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach. Marek J. i Bernadeta G. oskarżeni zostali o niedopełnienie obowiązków służbowych poprzez nierzetelną weryfikację przedłożonych przez inwestora dokumentów, za co grozi im do trzech lat więzienia.

Nikt nie przyznał się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

Zamek w Stobnicy

Zamek w Stobnicy wznosi się na sztucznie usypanej wyspie, zlokalizowanej na skraju Puszczy Noteckiej. Ma 14 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, jest też zaopatrzony w kilkudziesięciometrową wieżę. Obiekt prezentuje typowo średniowieczny styl, przez co często jest porównywany do tak wspaniałych budowli, jak choćby zamek w Malborku. Obecnie zamek nie jest udostępniony dla zwiedzających, a dostęp na teren inwestycji jest strzeżony przez ochronę.