Ruszamy 26 maja z programem (Mieszkanie bez wkładu własnego - PAP). Banki aktualnie podpisują umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kilka będzie już gotowych na wejściu, czyli 27 maja. (...) Liczymy, że wszystkie czy też prawie wszystkie banki będą w tym programie, bo to jest przecież dla nich szansa na zwiększenie wolumenu zawieranych umów kredytowych - powiedział Buda. Dodał, że program skierowany jest dla wszystkich tych, którzy nie mają własnego mieszkania i dla rodzin, które chcą kupić większe mieszkanie.

Reklama

Jakie są zasady działania programu?

Zgodnie z ustawą państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, nie więcej jednak niż 100 tys. zł. BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

Minister Buda zapowiedział już, że w związku ze zmieniającą się sytuacją na rynku nieruchomości i rynku stopy procentowej, program będzie aktualizowany. Zmiany, według ministra, mają polegać m.in. na umożliwieniu wniesienia większego wkładu własnego, urealnieniu wskaźników, które pozwalają zakwalifikować dane mieszkanie do programu. Resort planuje też umożliwić skorzystanie z programu przy wkładzie własnym w wysokości 25 proc., ale pod warunkiem, że kredyt będzie ze stałą stopą procentową.