Gdzie jest najdrożej? Gdzie najtaniej? A gdzie ceny najbardziej poszły w górę? – odpowiedzi na ten pytania przynosi szczegółowa analiza danych za I kwartał br.

Reklama

Jeśli zestawimy wszystkie rodzaje działek i ich powierzchnie, okaże się, że najdrożej jest w województwie mazowieckim, gdzie mkw. kosztuje średnio 218,2 zł, natomiast najtaniej w województwie lubuskim – 63,4 zł. To jednak zbiorcze zestawienie dla całego kraju, a przecież różnice w cenach wynikają nie tylko z lokalizacji działki, ale i jej całkowitej powierzchni.

Ceny działek – ile za mkw. w zależności od powierzchni?

Jeśli mowa o mniejszych działkach budowlanych, czyli tych o powierzchni od 800 mkw. do 2,5 tys. mkw., to i tutaj zestawienie otwiera województwo mazowieckie. Średnia cena mkw. ziemi wynosi 226,6 tys. zł. Listę zamyka z kolei woj. lubuskie – 70,8 zł za mkw. Bez zaskoczenia, jeśli spojrzeć na średnie ceny mkw. Podobnie zestawienie wygląda w przypadku działek średniej wielkości – między 2,5 a 5 tys. mkw. W woj. mazowieckim mkw. wart jest 182 tys. zł, a w woj. lubuskim – 56,8 zł, czyli ponad 3 razy mniej.

Zmiana pojawi się tylko dla działek największych, czyli tych o powierzchni między 5 a 10 tys. mkw. Najdrożej jest na Mazowszu, gdzie ceny ofertowe są na poziomie 168 za mkw. Najtaniej – w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie grunt kosztuje jedynie 38,5 tys. zł za mkw., czyli ponad 4 razy mniej. A to oznacza, że za tę samą cenę można mieć albo działkę o powierzchni 10 tys. mkw. na Kujawach, albo zaledwie 2,3 tys. mkw. gruntu na Mazowszu.

Co do zasady przyjmuje się, że im mniejsza działka, tym ceny mkw. będą większe. Jak to wygląda w szczegółach na przykładzie tego samego województwa? Weźmy dla przykładu woj. małopolskie. Za mkw. działki o powierzchni od 800 mkw. do 2,5 tys. mkw. – to jednocześnie najpopularniejsze zapytania ofertowe – trzeba zapłacić 149,1 zł, podczas gdy dla działek o powierzchni 2,5–5 tys. mkw. – 146,5 zł za mkw. A tych o powierzchni 5–10 tys. mkw. – 111,1 zł za mkw.
Reklama

Ceny działek – jak się zmieniały ceny ofertowe?

Średnia cena ofertowa za mkw. działki budowlanej wzrosła o 6,5 proc. Biorąc jednak pod uwagę najpopularniejsze działki pod zabudowę jednorodzinną, czyli te o powierzchni od 800 mkw. do 2,5 tys. mkw., to tu średni wzrost cen ofertowych w I kwartale 2021 wyniósł już 8,6 proc. (w porównaniu z I kw. 2020 r.).

Gdzie wzrosty były największe? W przypadku średnich cen ofertowych działek budowlanych o powierzchni 800 mkw.–2,5 tys. mkw. były to województwa: świętokrzyskie (26,7 proc.), kujawsko-pomorskie (23,5 proc), zachodniopomorskie (23,4 proc.), lubelskie (19,3 proc.), małopolskie (17,8 proc.), warmińsko-mazurskie (15,1 proc.), lubuskie (12,4 proc.), opolskie (10,4 proc.) i dolnośląskie (10,0 proc.).

Znaczne spadki średnich cen ofertowych działek budowlanych zanotowały dwa województwa: łódzkie i podkarpackie; odpowiednio o 20,6 i 13,4 proc.

Zestawienie 15 najdroższych gmin, jeśli chodzi o średnią cenę działki, pokazuje że koszt zakupu gruntu rósł (w stosunku do IV kwartału 2020 r.). Najbardziej w Zakopanem (o 12 proc.) i podwarszawskich Ząbkach (o 9 proc.). Te ostatnie, podobnie jak w IV kwartale 2020 r., to jednocześnie najdroższa gmina, jeśli spojrzeć na ceny działek wystawionych na sprzedaż w całej Polsce. Tylko w przypadku trzech gmin – w Piastowie (woj. mazowieckie), Wrocławiu i Szczyrku – ceny nieznacznie spadły.

Prognozy cen działek na II kwartał 2021 r.

Zarówno obserwacje analityków, jak i wypowiedzi pośredników wskazują, że w II kwartale 2021 r. ceny działek w ujęciu kwartalnym będą nieznacznie rosły. Tym bardziej, że wchodzimy obecnie w okres jeszcze większej aktywności klientów. Choć tutaj znów podkreślić należy, że sytuacja będzie zapewne różna dla poszczególnych województw – zastrzega Michał Kurczycki dyrektor zarządzający Nieruchomosci-online.pl.