Dzięki temu - jak pisze MIiR - państwo uzyska informację o faktycznej liczbie książeczek mieszkaniowych, co pozwoli na "określenie ram czasowych ponoszenia wydatków na refundację premii gwarancyjnych".
Projekt przewiduje, że wypłatę premii będzie można uzyskać w następujących przypadkach: przekształcając prawo użytkowania wieczystego w prawo własności, remontując mieszkanie (np. na wymianę instalacji centralnego ogrzewania, w tym źródeł ciepła, oraz instalację wodno-kanalizacyjną), zawierając umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. W tym przypadku - jak informuje MIiR - premia przekazywana będzie przed uzyskaniem własności mieszkania tytułem spłaty części kapitałowej.
Jak informuje resort, projektowana zmiana uwzględnieni właścicieli książeczek mieszkaniowych w kryteriach pierwszeństwa przy przeprowadzaniu naboru wniosków o zawarcie umowy najmu w programie "Mieszkanie na Start".
Ministerstwo zaznacza, że mechanizm rejestracji pozwoli na przeprowadzenie "analizy rozwiązań w celu przyśpieszenia realizacji procesu likwidacji książeczek mieszkaniowych".
MIiR przypomina, że książeczki mieszkaniowe były popularną formą oszczędzania na mieszkanie w czasach PRL. Wartość zgromadzonych na nich wkładów stopniała w wyniku wysokiej inflacji z lat 80. i 90. ubiegłego wieku.