W zrealizowanym na początku br. badaniu Polacy wystawili prefabrykacji betonowej pozytywną ocenę. Większość respondentów wskazała, że wybrałaby mieszkanie w technologii prefabrykowanej. 66 proc. badanych w przypadku budynku wielorodzinnego i 58 proc. w przypadku katalogowego projektu domu jednorodzinnego. W obu typach budynków niemal co trzeci badany wskazał, że trudno powiedzieć jaką podjąłby decyzję, co może świadczyć o wciąż niskim stanie wiedzy na temat tego, czym właściwie jest współczesna prefabrykacja betonowa. Z kolei w grupie niechętnych zdecydowana większość respondentów byłaby skłonna do zmiany zdania w przypadku zagwarantowania niższego kosztu i wprowadzenia możliwości zmian aranżacji.

Reklama

– Z naszych analiz jednoznacznie wynika, że prefabrykacja mieszkaniowa będzie się w Polsce dynamicznie rozwijać. Zresztą już teraz możemy obserwować w naszym kraju pierwsze domy i osiedla, np. JA_SIELSKA w Poznaniu czy Sprzeczna 4 w Warszawie – mówi Ernest Jelito, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Betonowa innowacja

Prefabrykację betonową za najbardziej innowacyjną technologię budowlaną uznało 18 proc. respondentów. Wyniki te różniły się dość istotnie w zależności od województwa. Najmocniej nowoczesność prefabrykacji doceniają mieszkańcy opolskiego – 31 proc., najmniej warmińsko-mazurskiego – 5 proc. Jeżeli chodzi o wiek prefabrykację jako innowacyjną najbardziej wskazali młodzi respondenci w wieku od 18 do 24 lat. Prefabrykacja betonowa w porównaniu do technologii tradycyjnej została przez respondentów uznana przede wszystkim za szybszą (53 proc.), ale także bardziej ekologiczną (32 proc.) i w niewielkiej przewadze opinii za droższą (24 proc.).

Reklama

Zalety napędzają zainteresowanie

To co powoduje, że możemy mówić o swoistym powrocie w budownictwie mody na beton prefabrykowany to szybki czas realizacji ciekawych projektów, ale również właściwości samego materiału. Jego masa termiczna to klucz do energooszczędności i wyzwań ograniczania emisyjności, które stawia przed budynkami Unia Europejska. W skrócie budynki betonowe zapewniają, że wewnątrz jest cieplej zimą i chłodniej latem. Konkretnie zapewnia to np. 15 proc. niższe zużycie energii na ogrzewanie zimą i do 6 stopni niższą temperaturę latem.

Badanie zostało zrealizowane przez Data Tribe na zamówienie Stowarzyszenia Producentów Cementu w lutym 2019 r. Przeprowadzono je metodą CAWI wśród ogólnopolskiej próby 500 dorosłych uczestników, którzy w ostatnim czasie nabyli mieszkanie, lub planują jego zakup w najbliższej przyszłości.

Reklama