Jak podaje Prajsnar, "w przypadku wybranych państw Starego Kontynentu, indeks Eurostatu w czasie od IV kw. 2015 r. do IV kw. 2017 r. najbardziej wzrósł w Rumunii - o 13,1 proc. oraz na Węgrzech - o 9 proc.". Jak dodał, zmiany w tych krajach "mają dwie główne przyczyny". - Chodzi o bardzo dobrą koniunkturę na tamtejszych rynkach mieszkaniowych oraz realizację różnorodnych inwestycji przy wykorzystaniu środków unijnych - podał.

Reklama

- W przypadku Węgier, działalność deweloperów jest dodatkowo stymulowana dzięki programowi mieszkaniowemu CSOK (podobnemu do polskiego MdM-u). Na bardzo szybkie podwyżki kosztów budowy rumuńskich mieszkań wpływa natomiast rekordowe tempo wzrostu gospodarczego - zauważył Prajsnar.

Jak podał ekspert, wzrosty w Niemczech wyniosły 5,6 proc., we Francji - 4,1 proc., Hiszpanii - 3,9 proc., a Irlandii 2,6 proc. - Europejski Urząd Statystyczny na podstawie sygnałów z krajów członkowskich UE co kwartał podaje, jak zmienił się indeks kosztów wznoszenia budynków mieszkalnych. Warto zwrócić uwagę, że ten indeks oprócz wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych uwzględnia również robociznę - przypomniał Prajsnar.

W ostatnim czasie krajowe instytucje, które badają rynek budowlany, alarmują, że teraz koszty budowy drastycznie rosną. Według danych Grupy PSB w maju 2018 r., w stosunku do maja 2017 r., wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych. Najbardziej zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 36,6 proc., izolacje termiczne o 12,6 proc., a ceny cementu i wapna wzrosły o 4,7 proc.

Reklama