Będzie nas truć jeszcze przez 70 lat. Nawet 12 mln ton szkodliwego azbestu w Polsce

| Aktualizacja:

W tym roku będzie jasne, ile szkodliwej substancji wciąż zalega w naszych domach. Problem w tym, że ludzi nie stać na wymianę elewacji czy dachów. Dlatego czyszczenie kraju – zdaniem ekologów – potrwa do 2084 r.

wróć do artykułu
 • ~sam
  (2015-03-11 22:15)
  Policzą też ile kilometrów jest w sieci wodociągów wykonanych z rór cementowo azbestowych, takimi rurami leci woda z kranu w tysiącach mieszkań !!!
 • ~spadający z dachu
  (2015-03-12 06:55)
  Wokół azbestu narosło dużo nieprawdziwych mitów. Azbest jest wtedy szkodliwy, jeżeli poddany jakiejkolwiek obróbce mechanicznej zaczyna pylić. Np: gruz azbestowy wysypywany na utwardzenie drogi, piłowany i cięty na kawałki. Gdy leży spokojnie na dachu, to nic się z nim nie dzieje. Nie są również szkodliwe rury wodociągowe wykonane z tego materiału. Ludzie spokojnie. Sukcesywna wymiana i eliminacja tego materiału ze środowiska jest oczywiście wskazana.
 • ~vh
  (2015-03-12 09:12)
  Azbest nie jest zadna trucizna - to material ceramiczny, kompletnie nietrujacy, ma pecha bo jego wlokna sa twarde i moga draznic tkanke w skrajnym wypadku doprwadzajac do wlasnie azbestozy ale by uwolnic wlokna trzeba poddac azbest obrobce mechanicznej co napisal ~spadający z dachu2015-03-12 06:55 - azbest nie jest bardziej niebezpieczny niz wiele innych mineralow rowniez posiadajacych podobne cechy. Zaryzykuje twierdzenie ze znacznie bardziej niebezpieczne sa zwierzece (glownie psie) odchody w naszych miastach ktore po wyschnieciu sa rozwiewane przez wiatr i wdychane przez ludzi, albo bardzo niebezpieczne nanoczasteczki sadzy z diesli (bardziej rakotworcze od azbestu).
 • ~BE°U
  (2015-03-12 10:46)
  Ktoś chciał zrobić świetny interes, polegający na wymianie azbestowych pokryć dachowych na inne, znacznie mniej trwałe - np. blacho dachówki itp. Nie ma bardziej trwałych pokryć dachowych jak azbestowe płyty faliste, które mogą spokojnie leżeć na dachach przez 200 lat i więcej, a gdy tak leżą, to wcale nie pylą. Największe zapylenie azbestem powstaje podczas jego demontażu i zagraża nie tyle wykonującym te prace robotnikom, ale mieszkańcom i to przez następnych kilka lat. Prawda, że większość ludzi nie ma dzisiaj środków na wymianę pokryć dachowych, ale ci wszyscy co uważają, że azbest jest bardzo szkodliwy nie powinni liczyć dachów, ale natychmiast zabrać się za wymianę tysięcy kilometrów wodociągów z wodą pitną, bo to aż źle się słyszy i od tego zapewne nie jeden człowiek się źle czuje.
 • ~emer
  (2015-03-12 11:45)
  Azbest to minerał obecny w przyrodzie, większą szkodę i zagrożenie dla zdrowia niosą świetlówki z rtęcią uważane za ekologiczne.
 • ~Calder
  (2015-03-12 11:45)
  Nie ma żadnego zagrożenia przez drogi pokarmowe. Jedynie przez drogi oddechowe ! Rury wodociągowe nie są w żadnym razie szkodliwe, a światowa literatura nie zanotowała żadnego przypadku chorób odazbestowych spowodowanych przez układ pokarmowy.

Może zainteresować Cię też: