Westwing Home & Living przeprowadził badanie, w którym zapytał Polaków, jak często decydują się na wprowadzanie zmian w swoim mieszkaniu. Wyniki sondażu pokazały, że gruntowny remont przeprowadzamy stosunkowo rzadko, zazwyczaj raz na 5-10 lat - tę odpowiedź wskazało aż 39 proc. ankietowanych.

Reklama

Na generalne zmiany w mieszkaniu raz na 3-5 lat decyduje się już co ósmy Polak, jednak podobny odsetek rodaków czyni to znacznie rzadziej – raz na 10-15 lat.

- Gruntowny remont mieszkania to poważna decyzja. Rzadko kiedy decydujemy się wykonać go własnymi siłami. Wolimy powierzyć prace ekipie remontowej, która dysponuje fachową wiedzą oraz odpowiednim doświadczeniem. A to z kolei wiąże się z kosztami. Na taki wydatek Polacy decydują się rzadko - mówi Marta Suchodolska, dyrektor ds. stylu Westwing Polska.

Według przeprowadzonych badań zdecydowanie łatwiej podejmujemy decyzje o odświeżeniu mieszkania. By odmienić bądź odmłodzić wnętrze, wystarczy pomalować ściany - na dokonanie takich zmian częściej niż raz na 3 lata decyduje się ponad połowa Polaków (52 proc.). Trzech na dziesięciu ankietowanych przynajmniej raz na 5 lat podejmuje decyzje o wymianie mebli.

Kiedy chcemy dokonać zmian w mieszkaniu, najczęściej jednak wprowadzamy do niego nowe dodatki - ponad połowa rodaków czyni to częściej niż raz w roku (58 proc.). Lubimy tkaniny, mocne akcenty w postaci poduszek, kolorowych naczyń, zauważamy potrzebę dekorowania ścian.

- Dodatki mogą całkowicie odmienić wygląd i styl pomieszczenia. Nie wymagają przy tym dużych inwestycji. Jeśli chcemy nadać mieszkaniu wyraz lub podkreślić jego klimat, powinniśmy na nie postawić. Warto na początku określić styl i kolorystkę, w których chcemy dobrać akcesoria. Dekoracje muszą być spójne z wystrojem pomieszczenia i pasować do siebie nawzajem. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że wprowadzimy do wnętrza chaos. Jeśli zaś lubimy mieszać style - pamiętajmy, by w pierwszej kolejności wybrać motyw przewodni - dodaje Marta Suchodolska.

CZYTAJ TEŻ: Gdzie mieszkają frankowicze? Raport BIK >>>