Z przeprowadzonej przez portal Domy.pl kalkulacji wynika, że przeciętny Polak, który chce kupić 50-metrowe mieszkanie, w którymś z największych polskich miast, musi dziś przeznaczyć na taki zakup średnio o 19 miesięcznych pensji mniej niż w 2009 roku.

Reklama

O ile przed czterema laty koszt takiego lokalu odpowiadał 117 ówczesnym średnim krajowym, o tyle dziś jest to równowartość 98 pensji netto.

Tym samym musi on dziś pracować na 50-metrowe mieszkanie prawie półtora roku krócej, a przekładając to na finanse - w jego kieszeni zostanie przeszło 50 tys. zł.

W ciągu ostatnich czterech lat najbardziej skrócił się czas potrzebny do uzbierania środków na zakup mieszkania w Sopocie. Na 50-metrowy lokal w tym nadmorskim kurorcie trzeba dziś przeznaczyć o 42 pensje mniej. Tak znacząca zmiana jest jednak niewielką pociechą, jeżeli weźmie się pod uwagę to, że uśredniony koszt takiego lokalu to dziś równowartość aż 170 pensji, czyli wynagrodzeń z przeszło 14 lat pracy.

Krócej - niespełna 6 lat - trzeba dziś oszczędzać, aby kupić podobny lokal w Bydgoszczy, Katowicach albo Łodzi. W tych miastach koszt zakupu 50-metrowego mieszkania jest dziś niższy o równowartość od 16 do 19 średnich pensji, co tym samym skraca czas oszczędzania na wymarzone M o około półtora roku.

Najmniejsze zmiany w cenach w ostatnich czterech latach miały miejsce w Kielcach i Rzeszowie. W tych miastach czas potrzebny na zebranie potrzebnych środków skrócił się tylko o około ponad pół roku - w Kielcach o 7 miesięcy, a w Rzeszowie o 8 miesięcy.

Teraz nabywca musi w tych miastach przeznaczyć na transakcję odpowiednio 80 i 90 średnich miesięcznych wynagrodzeń. Jednak i tak na własne M wyda dziś około 20 tys. zł mniej niż ten, kto dokonał zakupu w 2009 roku.

Z uwagi na najniższe ceny ofertowe najkrótszego okresu wyrzeczeń wymaga kupno mieszkania w Gorzowie Wielkopolskim. Według analizy portalu Domy.pl na 50-metrowy lokal w stolicy województwa lubuskiego trzeba dziś uzbierać 54 średnie pensje, tj. zarobki z 4 lat i 6 miesięcy pracy. Jeszcze cztery lata temu potrzebny był dodatkowy rok.