Stawki za pojedyncze oferty oscylowały w granicach 150 000 zł.

Reklama

Najdroższe lokale 1-pokojowe w Warszawie, których powierzchnia często przekracza 50 mkw., wyceniane były we wrześniu na ponad 445 tys. zł. Wśród znaleźć można było takie, za które właściciele żądają ponad pół miliona złotych.

O ile całkowita cena za "tanie" kawalerki jest, jak na warszawskie warunki, niska (w Łodzi z powodzeniem za taką kwotę można nabyć mieszkanie 3-pokojowe), o tyle już stawka za mkw. w takich lokalach do najniższych nie należy. Kwota 7421 zł za mkw. jest tylko o 10 proc. niższa od warszawskiej średniej.

Dużo tańsze - w przeliczaniu ceny całkowitej na jednostkę powierzchni - są trudne do zbycia, duże, 5-pokojowe mieszkania w blokach na PRL-owskich osiedlach. Stawki, za jakie są oferowane zaczynają się od ok. 5 tys. zł za mkw., a średnia kształtuje się na poziomie 5,5 tys. zł za mkw., tj. aż o 1/3 taniej niż wynosi średnia wszystkich ofert.

O ok. 70 tys. zł drożej od najtańszych kawalerek wyceniane są najtańsze mieszkania 2-pokojowe. Wg obliczeń portalu Domy.pl za używane M3 z dolnej półki trzeba zapłacić średnio 242 200 zł, tj. ok. 6500 zł za mkw.

Mieszkania 2-pokojowe stanowią w Warszawie przeszło 40 proc. wszystkich oferowanych do sprzedaży lokali. Ich wybór jest bardzo duży, zarówno jeśli chodzi o lokalizację oraz standard budynku, jak i o cenę. Dotyczy to również lokali o najwyższym standardzie, w prestiżowych lokalizacjach; średnia cena tych z najwyższej półki wynosi 768 tys. zł (12 242 zł za mkw.), a najdroższe wyceniane są przez właścicieli na ponad milion złotych.

Przeszło 35 proc. mieszkań, które czekają na nabywców w Warszawie to lokale 3-pokojowe. Średnia cena najtańszych z nich kształtuje się na poziomie 313 700 zł, a cena mkw. to niespełna 6000 zł.

Klienci poszukujący ofert "najtańszych z najtańszych" bez problemu znajdą w Warszawie mieszkanie z 3 pokojami za mniej niż 300 tys. zł. Najczęściej będzie to jednak lokal wymagający remontu, o niewielkim metrażu, w starym bloku.

Z drugiej strony amatorzy luksusu w trzech pokojach - a więc potencjalni nabywcy ofert z najwyższej półki - powinni się przygotować na wydatek rzędu 1 270 000 zł, tj. blisko 13 000 zł za mkw.. Na tyle są bowiem wyceniane najdroższe oferty z tej kategorii lokali.

Różnica między najtańszymi mieszkaniami 3-pokojowymi a najtańszymi 4-pokojowymi wynosi ok. 90 tys. zł. Cena ofertowa najtańszych M5 w Warszawie oscyluje w granicach 405 000 zł. Za mkw. takiego lokalu trzeba zapłacić niespełna 5800 zł, czyli o prawie 1700 zł mniej niż wynosi średnia cena metra kwadratowego najtańszej kawalerki.

Reklama

Wg analizy portalu Domy.pl, najdroższe mieszkania w całej puli 4-pokojowych wyceniane są średnio na ponad 2 miliony złotych. To dużo, ale… o ponad milion złotych mniej niż wynosi średnia cena najdroższych mieszkań z kategorii 5-pokojowych.

Średnia stawka za luksusowe M6 wynosiła we wrześniu w Warszawie przeszło 3 miliony złotych. To ponad 5 i pół razy więcej niż cena 5-pokojowego M z dolnej półki (stosunek cen: 5,6:1). Dla porównania w przypadku kawalerek stosunek cen ofert najdroższych względem najtańszych jest ponad dwa razy mniejszy - wynosi 2,5:1.

O tym, jak wielkie są różnice w cenach mieszkań na stołecznym rynku, może świadczyć to, że sprzedający kawalerkę za uzyskaną kwotę może z łatwością kupić gotowe do zamieszkania, tanie mieszkanie 4-pokojowe; właściciel luksusowego, 5-pokojowego apartamentu w Warszawie może go zamienić nawet na 13 mieszkań 2-pokojowych albo 18 kawalerek.