We współczesnych mieszkaniach powierzchnia, którą można przeznaczyć na werandę, jest zazwyczaj niewielka, a ustawienie kilkunastu sporych donic jeszcze bardziej ją ogranicza. Rozwiązaniem tego problemu jest tzw. zielona ściana. Polega to na zainstalowaniu na ścianie stelaża z pojemnikami, w których rośliny sadzi się piętrowo. Przez to oszczędzamy miejsce w pomieszczeniu, a uzyskujemy niezwykle efektowny i bardzo modny element dekoracyjny. W zależności od doboru roślin można nadać ścianie wygląd, który nie zmieni się z upływem czasu, lub naturalny, który pozwoli roślinom bujnie się rozrastać. Zielone ściany są łatwe w utrzymaniu, bowiem mają wbudowane systemy automatycznego nawadniania.

Zamiast tradycyjnie stosowanych płytek ceramicznych modne stały się podłogi z drewnianych desek montowanych na stelażach. Najczęściej używa się do tego drewna tekowego lub iroko, które są odporne na działanie wody. Alternatywą może być podłoga wyłożona specjalną, przeznaczoną na zewnątrz mozaiką.

Werandę najlepiej jest urządzić meblami odpornymi na warunki atmosferyczne. Nie brakuje mebli do ogrodów i na tarasy, które mają formy podobne do mebli pokojowych. Dzięki temu na tarasie można postawić np. bujany fotel, sofę z wieloma poduszkami, ceramiczne stoliki i stołki, a nawet poliuretanowe fotele z wbudowanym oświetleniem, które w nocy efektownie świecą.

Wieczorem weranda może stać się miejscem na nastrojową kolację przy świecach. Romantyczną atmosferę pomogą zbudować lampiony z migoczącymi świecami lub niewielki wolno stojący kominek na biopaliwo. Ciekawostką, która sprawdzi się także na werandzie, są specjalne systemy audiowizualne odporne na podwyższoną temperaturę i wilg