Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC – Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową. Jej celem jest promocja projektowania, realizacji i wreszcie użytkowania inwestycji zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

– Postrzegamy ekologię jako coraz ważniejszy element funkcjonowania naszej firmy. Podejście do kwestii ochrony środowiska jest jednym z wielu elementów, które decydują o tym, czy spółka może być uznawana za odpowiedzialną i zyskać zaufanie otoczenia. Aby spełnić oczekiwania rynku, realizujemy inwestycje przyjazne nie tylko środowisku, ale także użytkownikom. Taka postawa jest naszym zdaniem kluczem do sukcesu w sektorze nieruchomości – twierdzi Zbigniew Gościcki, prezes zarządu Unidevelopment.

Firma podkreśla, że postrzega koncepcję zrównoważonego budownictwa jako podstawę działania w wielu obszarach – od ekologii po dbałość o satysfakcję klientów. Podejście to jest spójne z misją Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, które promuje i wdraża zasady potrójnej odpowiedzialności w polskim sektorze budownictwa: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej.

Jak to wygląda w praktyce? Na razie wszystkie inwestycje są nadzorowane w zakresie stosowania materiałów z certyfikatami ekologicznymi oraz wykorzystania ekologicznych metod pracy. Przedstawiciele spółki zapowiadają jednak także zmianę jak na polski rynek dość rewolucyjną. Firma zamierza wprowadzić w swoich inwestycjach nowoczesną metodę produkcji domów wielorodzinnych w technice drewnianej.

Elementem nośnym w konstrukcjach tego typu jest szkielet z drewna, wypełniony wełną mineralną. Konstrukcję wykańcza się płytą gips-kartonową, malowaną lub tapetowaną (w łazience można zastosować także glazurę). Od strony elewacji szkielet jest dodatkowo ocieplony i wykończony tynkiem mineralnym, szalówką lub cegłą klinkierową.

Technologia szkieletu drewnianego jest bardzo popularna w Skandynawii, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Jedną z jej zalet jest niski współczynnik przenikania ciepła, co walnie przyczynia się do oszczędności mieszkańców na kosztach ogrzewania. Ponadto wyższe niż w przypadku ścian murowanych wyciszenie konstrukcji, korzystny mikroklimat wewnątrz (oddychanie ścian) oraz wykorzystanie najwyższej jakości produktów powodują, że cały budynek jest wysoce przyjazny środowisku, i użytkownikom.

Pierwsze budynki realizowane w tej technologii zostaną ukończone już w roku 2012.Przed przyjęciem Unidevelopment do PLGBC przedstawiciele stowarzyszenia sprawdzili, czy firma spełnia wymagane standardy. Dzięki realizacji inwestycji we właściwy sposób i przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów możliwe jest ograniczenie kosztów utrzymania budynków, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych czy ilości produkowanych odpadów budowlanych.

Oferta Unidevelopment obejmuje domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne i nieruchomości komercyjne. Deweloper należy w 100 proc. do Unibep SA – spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.