W efekcie marki wnętrzarskie proponują potężną liczbę wszelkiego rodzaju akcesoriów. Umiejętne ich użycie pozwala nadać wnętrzu zupełnie nowy wyraz, i to bez konieczności przeprowadzenia kosztownego i męczącego remontu.

Do przeobrażenia jadalni może wystarczyć powieszenie nowej lampy nad stołem. Umiejętnie dobrana nada wnętrzu nowego wyrazu i doskonale podkreśli stół. W tej roli świetnie sprawdzi się np. zaprojektowana przez Giulio Iacchetti dla marki Foscarini lampa Tropico, która zrobiona jest z przezroczystego tworzywa i daje możliwość zamontowania w jej wnętrzu filtra barwiącego światło na wybrany kolor. Inną wyrazistą i dostępną w kilku kolorach propozycją tej marki jest model Le Soleil projektu Vicente Garciji Jimeneza.

Jadalnię ożywić może też wymiana krzeseł przy stole. W tym przypadku warto zainwestować np. w krzesła z Ikei i każde z nich wybrać w innym kolorze. Dla osób bardziej wymagających alternatywą mogą być krzesła Basel, zaprojektowane przez Jaspera Morrisona dla firmy Vitra. Posiadają bardzo tradycyjną formę; nogi są drewniane, ale siedzisko i oparcie zrobione są z plastiku, który może być w różnych kolorach. Jeszcze innym prostym zabiegiem jest powieszenie dużego lustra o nowoczesnym, nieregularnym kształcie, np. przypominającym róże (takie dla Gervasoniego zaprojektowała Paola Navone).

Może to być również trójwymiarowa konstrukcja składająca się z kilku drobnych lusterek, którą oferuje hiszpańska marka Schuller. Poza tym lustro, według zasad feng shui, jest elementem odbijającym wszystko to, co jest pozytywne w domu: spotykających się przy stole ludzi, pyszne posiłki i dobrą energię. Nowy dywan może wnieść do jadalni prawdziwie designerski i światowy sznyt. Wybór kolorów i faktur jest nieograniczony. Firma GAN by Gandia Blasco opanowała do perfekcji sztukę łączenia braw i dodała do designy poczucie humoru. Dywan Championes w rzucie wygląda jak pole pieczarek, a projekty Patricii Urquioli przypominają włóczkowe szaliki i czapki.

Również sypialnia nie wymaga rewolucyjnych zmian, aby stała się bardziej przyjaznym miejscem. Warto pamiętać, że zagracone wnętrze wcale nie staje się przytulne. Ważny jest odpowiedni dobór kolorów, ale też faktury i materiały. Sypialnia stworzona jest do tego, by się w nią zatopić i oddać relaksowi. Aby to osiągnąć, wystarczy położyć na łóżko narzutę z naturalnego lub ekologicznego futra. Do tego kilka ozdobnych poduszek o bogatych haftowanych wzorach.


Na łóżku doskonale sprawdzą się tekstylia, np. z oferty Etro Home, jak: rzucony od niechcenia kaszmirowy koc albo specjalna bogato wykończona kapa, która w całości zakrywa łóżko. Są marki, które do perfekcji opanowały aranżowanie sypialni. Wybija się wśród nich Ivano Redaelli, jej produkty odbiera się wszystkim zmysłami, ręka dosłownie sama sięga, aby dotknąć tych materiałów. To prawdziwa poezja we wnętrzach.

Również by udoskonalić kuchnię, nie trzeba wymieniać mebli i skuwać płytek. Wystarczy seria ciekawych dodatków, np. marki Alessi, dla której projektowały największe sławy designu jak Philip Starck, Karim Rashid, Zaha Hadid, Ettore Sottsass, Frank Gehry i wielu innych. Wiele z nich przeszło do historii i stało się prawdziwymi ikonami popkultury. Można też sięgnąć po polski design i zawiesić na ścianie jeden z limitowanych plakatów Posterpolex. Tematy tych prac odnoszą się do polskiej szkoły plakatu.

Osobom, które nie lubią myszkować w sklepach wnętrzarskich, proponuję zakup jednego przedmiotu, który będzie stanowił mocny designerski akcent we wnętrzu. Świetnie w tej roli sprawdzą się np. fotel lub krzesło. Można je znaleźć nie tylko w ofercie zagranicznych wielkich marek wnętrzarskich.