Inne
Reklama

Teraz na temat pozwolenia powinien wypowiedzieć się wojewoda, do którego trafi dokumentacja. Jest jednak szansa, że dojdzie do porozumienia między sąsiadami a to pozwoli na obejście żmudnej procedury odwoławczej.

Wieżowiec przy ul. Twardej, który ma być wysoki na 160 metrów i liczyć 42 piętra. Pomieści się w nim kilkaset mieszkań oraz luksusowy hotel z 146 pokojami. W przyziemiu wieżowca, które ma nawiązywać wysokością do okolicznej zabudowy, zlokalizowane mają zostać powierzchnie biurowe, które w części zajmie Centrum Kultury Żydów Fundacji Shalom.

To właśnie od tej fundacji Hines odkupił działkę pod inwestycję. W budynku znajdzie się też kilka 6 dwupoziomowych apartamentów na najwyższych kondygnacjach. Każdy z nich będzie miał własny ogród na dachu, pod gołym niebem.

Inwestorem jest polski oddział firmy Hines, międzynarodowego potentata na rynku deweloperskim. Deweloper ma już na swoim znany budynek w stolicy. Chodzi o biurowiec Metropolitan przy pl. Piłsudskiego, który zaprojektował znany na świecie architekt Norman Foster.

Również w przypadku wieży przy pl. Grzybowskim inwestor postawił na znane nazwisko. Nad projektem drapacza chmur pracował Helmut Jahn, znany z projektów m.in. Sony Center w Berlinie oraz laureat prestiżowej nagrody Królewskiego Brytyjskiego Instytutu Architektów. Polskim partnerem Jahna jest pracownia Epstein. Brała ona udział m.in. przy projektowaniu biurowca Rondo1 oraz centrum handlowego Złote Tarasy.

W efekcie powstał projekt wieżowca o klasycznej, wręcz ascetycznej prostopadłościennej bryłę. Oryginalności budynku na zewnątrz nada elewacja, na której znajdzie się szkło o różnym wyglądzie, jasne lub przyciemniane.

Dodatkowy efekt otrzymany zostanie przez dodanie ruchomych elementów elewacji i specyficznym materiałom, dzięki którym budynek będzie się zmieniał kolor zależnie od pory dnia i roku. W mieszkaniach znajdą się ponadto okna wykuszowe, poszerzające pole widzenia i gwarantujące ciekawy widok na panoramę Warszawy. Jeśli budowa rozpocznie się zgodnie z planami inwestora, wieżoiwiec może być gotowy jeszcze w 2010 roku.