Prace budowlane przy wznoszeniu Warsaw Spire mają wystartować w II kwartale. Drapacz chmur o wysokości 220 m (180 bez anten) oraz dwa boczne budynki mają być ukoronowaniem dotychczasowej działalności belgijskiego dewelopera na polskim rynku nieruchomości i jednocześnie otworzyć nowy rozdział w historii firmy.

Reklama

"Na przestrzeni 20 lat wiele się zmieniło na polskim rynku. Pojawiła się znaczna liczba nowoczesnych, wysokiej klasy inwestycji, a wiele firm deweloperskich rozpoczęło działalność w kraju. Jesteśmy jedną z pierwszych firm, która mimo zmian gospodarczych na rynku w latach 90. po dwóch dekadach wciąż szybko się rozwija" - mówi Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią. W tym czasie deweloper oddał do użytku ponad 356 tys. mkw. biur i magazynów. Po zakończeniu budowy Warsaw Spire powierzchnia ta wzrośnie o kolejne 100 tys. mkw. u zbiegu ulic Towarowej i Łuckiej. Poza powierzchnią biurową zaoferuje również miejsce na usługi i handel.

Dwuhektarową działkę na terenach dawnych zakładów graficznych Ghelamco kupiło już w 2006 roku za 85 mln zł. Od tamtej pory trwały prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem parceli. Obecny projekt zakłada, że w skład kompleksu wejdą: 220-metrowa wieża oraz dwa budynki boczne o wysokości 55 m. Budynek wysokościowy będzie jednym z najwyższych biurowców w Europie.

Całość będzie zlokalizowana blisko centrum miasta, tuż obok Hotelu Hilton, niedaleko Muzeum Powstania Warszawskiego. Pod obiektem przewidziano parking podziemny z ponad 1 tys. miejsc. Dodatkowo wewnątrz kompleksu Warsaw Spire powstanie przestronny, otwarty dla wszystkich mieszkańców Warszawy teren z elementami małej architektury, otoczony zielenią, ozdobiony fontanną i punktami gastronomicznymi.

Warsaw Spire zaprojektowany został przez belgijską pracownię architektoniczną Jaspers Eyers & Partners. Wieża wyróżni się na tle innych warszawskich drapaczy chmur owalnym kształtem i łagodnym zwężeniem sylwetki w połowie wysokości. Projekt ma zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale 2014 r. Będzie on sztandarową inwestycją Ghelamco prezentowaną na rozpoczynających się właśnie targach MIPIM w Cannes. Na targi na Lazurowe Wybrzeże wybierają się również inne firmy oraz warszawski ratusz.