Nie jest łatwo wyróżnić się na MIPIM. To targi, które należą nie tylko do najbardziej prestiżowych, lecz także najbardziej obleganych na świecie. I nie chodzi jedynie o magię Lazurowego Wybrzeża i Pałacu Festiwalowego, znanego przede wszystkim z festiwalu filmowego i targów MIDEM. Na targach nieruchomości w Cannes pojawiają się wszyscy, którzy liczą się na światowym rynku.

W tym roku może być jeszcze trudniej niż zwykle, bo swoje oferty wystawiają właściwie wszystkie liczące się miasta naszego regionu. W Cannes jest szczególnie silnie reprezentowany basen Morza Bałtyckiego, a o zainteresowanie inwestorów walczą m.in. Berlin, Malmö, Tallin, Wilno i Ryga.

Czym Warszawa chce się wyróżnić spośród wystawców ze 100 krajów? Przede wszystkim pokazuje się jako miasto wielkich szans związanych z przygotowaniami do Euro 2012. Do tej pory miasto wydało na ten cel prawie 10 mld zł, w 2011 roku zaplanowana jest suma 3,6 mld zł. Oczywiście nie chodzi wyłącznie o inwestycje na mistrzostwa, choć planowana impreza zapewne je przyspieszyła (są wśród nich przede wszystkim druga linia metra, budowa mostu Północnego i węzłów komunikacyjnych). Mają one ułatwić poruszanie się po mieście nie tylko w czasie Euro 2012.

Warszawa chwali się również programami realizowanymi w formule partnerstwa prywatno-publicznego. Na razie najbardziej zaawansowanym projektem tego typu jest wymiana wiat przystankowych. Targi w Cannes mają być okazją do zainteresowania inwestorów dwoma kolejnymi. Ratusz chce wybudować w formule PPP kilkaset mieszkań komunalnych (jeszcze w marcu zacznie się procedura wyboru doradcy, spodziewane efekty w postaci pierwszych mieszkań mogą się pojawić już w 2013 roku).

Bardzo ciekawie zapowiada się inny projekt: budowa parkingów podziemnych w centrum miasta. Wstępnie są brane pod uwagę lokalizacje to ul. Emilii Plater (okolice Dworca Centralnego), plac Teatralny lub plac Bankowy, plac Defilad, ul. Wybrzeże Gdańskie i plac Trzech Krzyży. Parkingi mają rozładować tłok na ulicach w miejscach, w których dramatycznie brakuje miejsc do postoju. Został już wyłoniony doradca w przygotowaniach do projektu (konsorcjum pod przewodnictwem firmy Ernst & Young), który do końca roku opracuje analizy prawne, funkcjonalne i ekonomiczne dla poszczególnych możliwych lokalizacji.

Warszawa wystawia też w Cannes nieruchomości na sprzedaż o łącznej powierzchni 48,5 tys. mkw. w 13 lokalizacjach. Są pośród nich grunty przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, m.in. w rejonie Dworca Południowego przy skarpie nadwiślańskiej, działki na Bemowie, w Ursusie czy na Bielanach. Szczególnie lokalizacja bielańska może być interesująca dla ewentualnych inwestorów – bezpośrednie sąsiedztwo stacji metra Słodowiec i znanego warszawiakom punktu – zwanego Serkiem – jest dobrym miejscem na działalność usługową.

Wśród wystawianych nieruchomości są też obiekty zabytkowe. Chodzi o kamienicę przy ul. Nowogrodzkiej 14 i pałacyk przy ul. Miodowej 8 (w Śródmieściu pojawia się również adres Dobra 33 – 35).Ratusz chce w 2011 roku sprzedać w przetargach nieograniczonych 70 nieruchomości. Ma to przynieść potrojenie dochodów ze sprzedaży (w 2010 roku wyniosły one 60 mln zł). Zainteresowanie potencjalnych inwestorów w Cannes może w tym wydatnie pomóc.