Na dobre startuje budowa 90-m. wieżowca, który ma stanąć na miejscu rozebranego pawilonu Supersamu przy ul. Puławskiej 2. Jeden z inwestorów, fundusz BBI Development, poinformował, że generalnym wykonawcą części podziemnej inwestycji będzie spółka Warbud.

Reklama

Pierwsze roboty związane z nową inwestycją rozpoczęto jeszcze w III kw. 2010 r. Obejmowały one przełożenie sieci trakcyjnej, instalacji energetycznej, sanitarnej, teletechnicznej oraz cieplnej. Kontrakt z Warbudem oznacza natomiast początek budowania. Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie, wykonanie oraz wybudowanie kondygnacji podziemnych od poziomu -4 do poziomu parteru.

Spodziewana data ukończenia realizacji tych prac przypada na kwiecień 2012 r. W zamian Warbud ma zainkasować ponad 56 mln zł. Przedstawiciele BBI zapowiadają, że nie będą czekać z wyborem generalnego wykonawcy części naziemnej aż do zakończenia prac przez Warbud. Firma, która zbuduje część naziemną budynku, ma być znana w II połowie 2011 r. Cały projekt ma być natomiast gotowy w pierwszym półroczu 2013 r.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad 0,5 mld zł. Za taką kwotę ma powstać 21-piętrowy wieżowiec i dwa sześciokondygnacyjne budynki. Będzie się tam mieścić galeria handlowa (zajmie ponad 15 500 mkw.) z supermarketem Supersam oraz 114 sklepów zlokalizowanych na trzech poziomach. To wszystko razem stworzy Galerię Miejską. W kompleksie zaprojektowano też powierzchnie biurowe na 41 000 mkw. Na parkingu podziemnym zmieści się natomiast 800 samochodów.Nowy budynek będzie nosił nazwę Plac Unii. Jego koncepcja powstała w wyniku przeprowadzonego konkursu pomiędzy pracowniami architektonicznymi. Zwyciężyła wizja Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates. Inwestycję Plac Unii realizują wspólnie dwa podmioty: firma deweloperska Liebrecht & wooD oraz deweloperski fundusz BBI Development NFI.

Inicjatorem oraz partnerem inwestycji jest spółka Juvenes, realizująca projekty deweloperskie w Warszawie od 1995 roku. Partnerem projektu jest także Warszawska Spółdzielnia Spożywców Supersam, która od początku lat 60. XX wieku prowadziła w obecnym miejscu inwestycji pierwszy w historii Warszawy wielkopowierzchniowy samoobsługowy sklep spożywczy i nadal będzie prowadzić w tym miejscu supermarket Supersam.

Projekt Plac Unii to już drugie podejście do wybudowania przy ul. Puławskiej 2 wieży. Przed wojną miał powstać tam 70-m. wieżowiec przeznaczony na siedzibę Polskiego Radia. Wraz ze stalową anteną osiągnąłby 100 m i należał do najwyższych budynków w Europie tamtych czasów. Jego budowę rozpoczęto w oparciu o projekt architekta Bohdana Pniewskiego na początku 1939 roku.

Wybuch wojny pokrzyżował te plany, a dno wykopu przekształciło się w dzikie jezioro. Po wojnie teren budowy Polskiego Radia stał się przestrzenią otwartą. Dziki zbiornik został opróżniony i zasypany. W 1959 roku rozstrzygnięto konkurs na pawilon o charakterze samoobsługowym mający powstać w miejscu niedoszłej siedziby Polskiego Radia. Pawilon Supersamu wybudowano w latach 1960 – 1962. Był to pierwszy tego typu obiekt w Polsce i od niego wzięły swoją potoczną nazwę inne sklepy samoobsługowe budowane w PRL. Nowatorska była też konstrukcja budynku autorstwa architektów Jerzego Hryniewieckiego i Wacława Zalewskiego. Dach Supersamu był zawieszony i utrzymywany w miejscu za pomocą dźwigarów i stalowych lin.

Unikalne walory architektoniczne nie uchroniły podupadającego budynku przed rozbiórką pod koniec 2006 r. Po jego rozebraniu spółdzielcy przenieśli się do pawilonu w okolicach Metra Wilanowska w oczekiwaniu na nową siedzibę.