Miasteczko Wilanów to w opinii wielu obszar miasta, w którym poza nowoczesnymi apartamentami i placówkami banków brakuje niemal wszystkiego: handlu, usług, porządnej infrastruktury, zieleni, miejsc rozrywki Mieszkańcy sami nie wybudują sobie centrum handlowego ani nie doprowadzą linii tramwajowej, ale to nie znaczy, że muszą stać z założonymi rękami.

Reklama

Część mieszkańców miasteczka wspólnie z pracownią architektoniczną IN-VI, postanowiła rozprawić się przynajmniej z niektórymi problemami. W ubiegłym tygodniu na terenie Miasteczka Wilanów odbyła się pierwsza akcja społeczna – Move & Plant – której celem jest poprawa wyglądu tej dzielnicy. Akcja realizowana była przez samych mieszkańców i służyła nie tylko porządkowaniu otoczenia w Miasteczku Wilanów, ale również budowaniu świadomości nowo powstałej społeczności i jej integracji.

Frekwencja nie zachwyciła, ale od czegoś trzeba zacząć. Akcja zgromadziła ok. 70 osób, które porządkowały przestrzeń publiczną. Ofiarą wiosennych porządków padły nielegalne reklamy szpecące dzielnicę oraz porozrzucane śmieci. Rozpoczęto także zazielenianie parku wzdłuż ul. Klimczaka. Na ten cel firma Polnord, główny deweloper osiedla, przekazała 500 krzewów żywopłotu. Mieszkańcy posadzili sadzonki wzdłuż Kanału Wolickiego, znanego jako Kanał Klimczaka, który został zaplanowany jako teren parkowy dla tego osiedla.

"W miarę rozwoju osiedla w pewnym momencie to mieszkańcy a nie deweloperzy, przejmują rolę gospodarza. Wszystko zależy od chęci, a w tym wypadku chęci rzeczywiście nie brakuje. Akcja wydaje się konieczna z uwagi na stan miejsc takich, jak kanał w Osi Królewskiej czy Kanał Wolicki, gdzie aż prosi się o skoszenie trawy czy zadbanie o stan rosnących tam drzew" - przekonuje Anna Mirska-Perry, koordynator akcji. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była pracownia architektoniczno-planistyczna IN-VI, w której powstała koncepcja urbanistyczna Miasteczka Wilanów (tzw. master plan). Udział wzięli w niej członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Mieszkańców Miasteczka Wilanów.

Akcja sprzątania i nasadzeń na terenie Miasteczka Wilanów zbiega się z ubieganiem się przez to wilanowskie osiedle o nagrodę „Za doskonałość” przyznawaną przez Urban Land Institute – międzynarodową organizację pozarządową non profit. W kwietniu tego roku instytucja ta wybrała – spośród 43 osiedli z 17 krajów – 10 finalistów konkursu. Jest wśród nich Miasteczko Wilanów. Czy otrzyma tytuł najładniejszego osiedla w Europie, dowiemy się pod koniec czerwca.