Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Pokój z widokiem na historię. Oto sekrety warszawskich hoteli. GALERIA

22 czerwca 2016, 11:47
Grand Hotel został umiejscowiony na obszarze bardzo mocno zniszczonym w czasie Powstania Warszawskiego. – Po wojnie zapadła decyzja, by na tym terenie zbudować dzielnicę rządową – miała się ciągnąć od pl. Trzech Krzyży do ul. Chałubińskiego – tłumaczy Ryszard Mączewski. Projekt nie został zrealizowany w całości, wzniesiono jednak kilka gmachów – wśród nich Ministerstwo Planowania przy pl. Trzech Krzyży czy Ministerstwo Rolnictwa przy ul. Wspólnej. W ramach zespołu budynków postawiono hotel, gdzie mogli nocować pracownicy państwowych przedsiębiorstw przyjeżdżający w delegacje do Warszawy. Grand Hotel powstawał w latach 1954–57. Gazety ekscytowały się tym, że na jego dachu znalazło się lądowisko dla helikopterów (choć ostatecznie odleciała stamtąd tylko jedna maszyna). ”Trybuna” pisała: Jedenaście pięter wysokości, 92.000 metrów sześciennych – kolos! Hotelarze z zazdrością patrzyli na standardy, jakie wprowadzono w Grand Hotelu – to tam po raz pierwszy w Polsce można było wywiesić na klamce zawieszkę z prośbą Nie przeszkadzać. W Grand Hotelu spali m.in. Julio Cortázar, Bułat Okudżawa i Robert Kennedy. W budynku do 2004 roku mieściła się siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a na najwyższym, 11. piętrze można było odpocząć w legendarnej kawiarni Olimp. Do dzisiaj w hotelu bardzo lubią spać sportowcy. Do tych tradycji nawiązuje gigantyczne malowidło ze sztafetą biegnących sportowców, które na hotelowej ścianie znalazło się po generalnym remoncie, zakończonym w 2009 roku, od kiedy Grand Hotel zmienił się w hotel Mercure Warszawa Grand. Kawiarnia Olimp nie kojarzyła się jednak warszawiakom ze sportem – tu odbywały się najsłynniejsze w stolicy bale sylwestrowe, a w 1969 roku Luchino Visconti przeprowadził casting do filmu "Śmierć w Wenecji".
Grand Hotel został umiejscowiony na obszarze bardzo mocno zniszczonym w czasie Powstania Warszawskiego. – Po wojnie zapadła decyzja, by na tym terenie zbudować dzielnicę rządową – miała się ciągnąć od pl. Trzech Krzyży do ul. Chałubińskiego – tłumaczy Ryszard Mączewski. Projekt nie został zrealizowany w całości, wzniesiono jednak kilka gmachów – wśród nich Ministerstwo Planowania przy pl. Trzech Krzyży czy Ministerstwo Rolnictwa przy ul. Wspólnej. W ramach zespołu budynków postawiono hotel, gdzie mogli nocować pracownicy państwowych przedsiębiorstw przyjeżdżający w delegacje do Warszawy. Grand Hotel powstawał w latach 1954–57. Gazety ekscytowały się tym, że na jego dachu znalazło się lądowisko dla helikopterów (choć ostatecznie odleciała stamtąd tylko jedna maszyna). ”Trybuna” pisała: Jedenaście pięter wysokości, 92.000 metrów sześciennych – kolos! Hotelarze z zazdrością patrzyli na standardy, jakie wprowadzono w Grand Hotelu – to tam po raz pierwszy w Polsce można było wywiesić na klamce zawieszkę z prośbą Nie przeszkadzać. W Grand Hotelu spali m.in. Julio Cortázar, Bułat Okudżawa i Robert Kennedy. W budynku do 2004 roku mieściła się siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a na najwyższym, 11. piętrze można było odpocząć w legendarnej kawiarni Olimp. Do dzisiaj w hotelu bardzo lubią spać sportowcy. Do tych tradycji nawiązuje gigantyczne malowidło ze sztafetą biegnących sportowców, które na hotelowej ścianie znalazło się po generalnym remoncie, zakończonym w 2009 roku, od kiedy Grand Hotel zmienił się w hotel Mercure Warszawa Grand. Kawiarnia Olimp nie kojarzyła się jednak warszawiakom ze sportem – tu odbywały się najsłynniejsze w stolicy bale sylwestrowe, a w 1969 roku Luchino Visconti przeprowadził casting do filmu "Śmierć w Wenecji". / Media
Bywały planem filmowym, areną politycznych rozgrywek, oknem na Zachód, świadkiem historii. Choć warszawiacy często wyrażają się o nich z przekorą, stołeczne hotele skrywają sekrety, których nie powstydziłby się Ritz. Jakie tajemnice kryją mury "Wielkiej tabliczki czekolady" czy "Hotelu ze snów"?
Reklama
Reklama
Tematy:
nieruchomości pieniądze hotel dom ryneknieruchomości film grand hotel hstoria Mercure PRL

Powiązane

Reklama

Komentarze

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
    Reklama

    Zobacz więcej

    Reklama