Reklama
Reklama
Warsaw
Reklama

Pokój z widokiem na historię. Oto sekrety warszawskich hoteli. GALERIA

22 czerwca 2016, 11:47
Grand Hotel został umiejscowiony na obszarze bardzo mocno zniszczonym w czasie Powstania Warszawskiego. – Po wojnie zapadła decyzja, by na tym terenie zbudować dzielnicę rządową – miała się ciągnąć od pl. Trzech Krzyży do ul. Chałubińskiego – tłumaczy Ryszard Mączewski. Projekt nie został zrealizowany w całości, wzniesiono jednak kilka gmachów – wśród nich Ministerstwo Planowania przy pl. Trzech Krzyży czy Ministerstwo Rolnictwa przy ul. Wspólnej. W ramach zespołu budynków postawiono hotel, gdzie mogli nocować pracownicy państwowych przedsiębiorstw przyjeżdżający w delegacje do Warszawy. Grand Hotel powstawał w latach 1954–57. Gazety ekscytowały się tym, że na jego dachu znalazło się lądowisko dla helikopterów (choć ostatecznie odleciała stamtąd tylko jedna maszyna). ”Trybuna” pisała: Jedenaście pięter wysokości, 92.000 metrów sześciennych – kolos! Hotelarze z zazdrością patrzyli na standardy, jakie wprowadzono w Grand Hotelu – to tam po raz pierwszy w Polsce można było wywiesić na klamce zawieszkę z prośbą Nie przeszkadzać. W Grand Hotelu spali m.in. Julio Cortázar, Bułat Okudżawa i Robert Kennedy. W budynku do 2004 roku mieściła się siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a na najwyższym, 11. piętrze można było odpocząć w legendarnej kawiarni Olimp. Do dzisiaj w hotelu bardzo lubią spać sportowcy. Do tych tradycji nawiązuje gigantyczne malowidło ze sztafetą biegnących sportowców, które na hotelowej ścianie znalazło się po generalnym remoncie, zakończonym w 2009 roku, od kiedy Grand Hotel zmienił się w hotel Mercure Warszawa Grand. Kawiarnia Olimp nie kojarzyła się jednak warszawiakom ze sportem – tu odbywały się najsłynniejsze w stolicy bale sylwestrowe, a w 1969 roku Luchino Visconti przeprowadził casting do filmu "Śmierć w Wenecji".
Grand Hotel został umiejscowiony na obszarze bardzo mocno zniszczonym w czasie Powstania Warszawskiego. – Po wojnie zapadła decyzja, by na tym terenie zbudować dzielnicę rządową – miała się ciągnąć od pl. Trzech Krzyży do ul. Chałubińskiego – tłumaczy Ryszard Mączewski. Projekt nie został zrealizowany w całości, wzniesiono jednak kilka gmachów – wśród nich Ministerstwo Planowania przy pl. Trzech Krzyży czy Ministerstwo Rolnictwa przy ul. Wspólnej. W ramach zespołu budynków postawiono hotel, gdzie mogli nocować pracownicy państwowych przedsiębiorstw przyjeżdżający w delegacje do Warszawy. Grand Hotel powstawał w latach 1954–57. Gazety ekscytowały się tym, że na jego dachu znalazło się lądowisko dla helikopterów (choć ostatecznie odleciała stamtąd tylko jedna maszyna). ”Trybuna” pisała: Jedenaście pięter wysokości, 92.000 metrów sześciennych – kolos! Hotelarze z zazdrością patrzyli na standardy, jakie wprowadzono w Grand Hotelu – to tam po raz pierwszy w Polsce można było wywiesić na klamce zawieszkę z prośbą Nie przeszkadzać. W Grand Hotelu spali m.in. Julio Cortázar, Bułat Okudżawa i Robert Kennedy. W budynku do 2004 roku mieściła się siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a na najwyższym, 11. piętrze można było odpocząć w legendarnej kawiarni Olimp. Do dzisiaj w hotelu bardzo lubią spać sportowcy. Do tych tradycji nawiązuje gigantyczne malowidło ze sztafetą biegnących sportowców, które na hotelowej ścianie znalazło się po generalnym remoncie, zakończonym w 2009 roku, od kiedy Grand Hotel zmienił się w hotel Mercure Warszawa Grand. Kawiarnia Olimp nie kojarzyła się jednak warszawiakom ze sportem – tu odbywały się najsłynniejsze w stolicy bale sylwestrowe, a w 1969 roku Luchino Visconti przeprowadził casting do filmu "Śmierć w Wenecji". / Media
Bywały planem filmowym, areną politycznych rozgrywek, oknem na Zachód, świadkiem historii. Choć warszawiacy często wyrażają się o nich z przekorą, stołeczne hotele skrywają sekrety, których nie powstydziłby się Ritz. Jakie tajemnice kryją mury "Wielkiej tabliczki czekolady" czy "Hotelu ze snów"?

Powiązane

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Zobacz
Reklama