Stary, ale wciąż jary... Dworzec Centralny w Warszawie ma 40 lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
1 40 lat temu w uroczystości otwarcia wzięli udział: premier Piotr Jaroszewicz, przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński, a także I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, który przeciął wstęgę i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Dwa dni później, na "najnowocześniejszym dworcu Europy", jak nazywano Centralny, witano sekretarza generalnego KC KPZR Leonida Breżniewa oraz Wielkiego Wodza Narodu Koreańskiego Kim Ir Sena.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
2 Centralny mógł przyjąć 39 milionów podróżnych rocznie. Miał cztery poziomy, podziemne perony i rozległą infrastrukturę, w tym salon dla VIP-ów, a nawet fontannę sprowadzoną z Włoch. Największym zainteresowaniem nie tylko podróżnych, lecz także licznych zwiedzających, cieszył się jedyny w Warszawie automat z napojami i samoczynnie otwierające się szklane drzwi.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
3 Dworzec należał do najnowocześniejszych w Europie, jednak został zbudowany w pośpiechu, przy zastosowaniu tańszych materiałów, a to wpłynęło na jego stan techniczny. W późniejszych latach podróżni skarżyli się też na panujący tam brud, kolejki do kas i obecność koczujących bezdomnych. Budynek przechodził liczne poprawki i remonty. Po jednym z nich, w 2012 roku prestiżowy miesięcznik "Architektura-Murator" uznał Warszawski Dworzec Centralny za "Ikonę polskiej architektury XX wieku" oraz przykład architektury modernistycznej o szczególnych walorach.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
4 Do budowy Dworca Centralnego zużyto 12 i pół tysiąca ton stali, 100 tysięcy metrów sześciennych betonu oraz 80 tysięcy metrów kwadratowych szkła. Dworzec został wyłożony 50 tysiącami metrów kwadratowych kamienia, z czego 6 tysięcy stanowiły dolnośląskie marmury oraz granity. Władze zezwoliły na sprowadzenie z krajów kapitalistycznych licznych elementów wyposażenia dworca, między innymi: zegarów z Włoch, automatycznych drzwi ze Szwajcarii oraz pojazdu do czyszczenia posadzek. Na peronach znajdowały się wózki, którymi można było przewozić ciężkie bagaże.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
5 W 1975 roku Dworzec Centralny zdobył prestiżowy tytuł Mistera Warszawy. W tym samym roku w jego wnętrzach odbył się pokaz polskich dyktatorów mody.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
6 Centralny grał w reklamach i teledyskach, był bohaterem kilkunastu filmów, między innymi popularnych seriali - "Czterdziestolatek", "07 zgłoś się", "Daleko od szosy"i "Zmiennicy". Był też jednym z miejsc akcji obrazu Janusza Majewskiego z 2006 roku "Miłość w przejściu podziemnym". W 1980 roku Krzysztof Kieślowski zrealizował film dokumentalny zatytułowany "Dworzec", w którym zawarł dwa różne punkty widzenia - propagandowy i rzeczywisty obraz stołecznego dworca.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
7 Od początku Centralny stał się miejscem spotkań prywatnych i oficjalnych. 7 grudnia 1975 roku członkowie Biura Politycznego KC PZPR witali delegację Związku Radzieckiego z Leonidem Breżniewem na czele.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
8 Jeden z naszych działaczy i ówczesny wicepremier Józef Tejchma, odnotował w prywatnym dzienniku: "Breżniew wyszedł z wagonu zapewne trochę pijany, dzięki czemu miałem możliwość być pocałowanym przez niego przy powitaniu. Pierwszy raz z Breżniewem! Nic więcej w tłumie nie zobaczyłem".
Narodowe Archiwum Cyfrowe
9
Narodowe Archiwum Cyfrowe