Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, budowa nowego budynku mieszkalnego skróciła się w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 3,1 miesiąca.

Reklama

"Budynki wielorodzinne wybudowane w pierwszych III kw. br. wznoszono w czasie ponad 2-krotnie krótszym niż jednorodzinne" - dodano w analizie. Budynki jednorodzinne budowano średnio w czasie 49 miesięcy, natomiast wielorodzinne - 22,5 miesiąca.

Jak dodano w publikacji GUS, "w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. 98,5 proc. nowych budynków mieszkalnych zostało wzniesionych za pomocą technologii tradycyjnej udoskonalonej". "W analogicznym okresie roku poprzedniego udział ten wyniósł 99,1 proc. Technologie wznoszenia: monolityczna, wielkopłytowa i wielkoblokowa był wykorzystywane do budowy budynków wielorodzinnych, natomiast metodą konstrukcji drewnianych wybudowano tylko budynki jednorodzinne" - podał GUS.

"W pierwszych trzech kwartałach br. oddano do użytkowania 129 tys. 833 mieszkania o łącznej powierzchni użytkowej 11 mln 881,7 tys. m kw. (odpowiednio o 4,5 proc. i 1,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego)" - podał GUS. "Przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania oddanego do użytkowania w tym okresie wyniosła 91,5 m kw. i była o 2,4 m kw. mniejsza niż w roku poprzednim. Oprócz tego, odnotowano 173 961 mieszkań, których budowę rozpoczęto (wzrost o 8,2 proc.) oraz 194 tys. mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (wzrost o 1,6 proc.)" - dodano w opracowaniu GUS.