Jak podało PFR Nieruchomości (PFRN), ze wstępnej analizy ankiet dotyczącej rodzaju umowy w katowickim Mieszkaniu plus wynika, że osób zainteresowanych samym najmem jest tylko 19 proc. Podobne preferencje wyrażono podczas zbierania ankiet w Gdyni - wynająć mieszkanie chce jedynie 14 proc. Ankietowani wybierają formułę najmu z dojściem do własności.

Reklama

- Większość najemców wolałaby posiadać własne mieszkanie i płacić zobowiązanie kredytowe niż regulować czynsz za wynajem, szczególnie gdy rata wynosi prawie tyle, co zobowiązania czynszowe - powiedział Górka. - Dlatego beneficjenci programu Mieszkanie plus chętniej wybierają opcję z dojściem do własności, gdyż bez zobowiązań kredytowych, z opcją rozwiązania umowy najmu i zwrotu wkładu, mogą po 25 latach zostać właścicielami zasiedlanego lokalu - podał ekspert.

Jak informował PFRN, "wysokość czynszu w gdyńskiej inwestycji będzie uzależniona od rodzaju zawartej umowy najmu i standardu wykończenia lokalu". - Zgodnie z założeniami średnia stawka czynszu za najem mieszkania - na minimum 24 miesiące, w standardzie wykończonym, wyniesie 19,83 zł za m kw. Natomiast za najem z dojściem do własności na 30 lat, w stanie deweloperskim, wyniesie 23,60 zł za m kw.

Jak zauważył dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl "czynnikiem zachęcającym do podejmowania decyzji o dojściu do własności jest również możliwość uzyskania od 2019 roku dopłaty do czynszu, przez kolejne 15 lat". - Dopłata oznacza, że najemca zdobędzie lokal po dużo niższej cenie, niż spłacając kredyt bankowy. Najemca, który jednak nie skorzysta z systemu dopłat i tak uzyska prawo własności do lokalu taniej niż kredytując mieszkanie, o ile stawki czynszów nie zostaną drastycznie podniesione - zauważył Górka.

Mieszkanie plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 r., wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć ramy dla realizacji inwestycji, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach.

Fundusz prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, które mogą umożliwić budowę ponad 117 tys. mieszkań. To 406 projektów o wartości 33 mld 693 mln zł.

W ramach Mieszkania plus oddano już do użytku 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, gminie Jarocin oraz Kępnie.