Po uważnym sprawdzeniu danych GUS-u okazuje się, że w 2017 r. to mniejsze rynki pierwotne przodowały pod względem wzrostu liczby rozpoczynanych mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili dokładniej przeanalizować to ciekawe zjawisko.

Reklama

Deweloperzy mocno przyspieszyli m.in. w Poznaniu i Olsztynie

Od pewnego czasu dysponujemy już danymi, które pozwalają na sprawdzenie ubiegłorocznej aktywności deweloperów w skali powiatów oraz miast na prawach powiatu. Wg portalu RynekPierwotny.pl komercyjni inwestorzy zdecydowanie najczęściej budują mieszkania w średnich i dużych miastach.

Warto wspomnieć, że odpowiednio przeliczone statystyki z 2016 r. i 2017 r. uwzględniają już nową metodologię badań Głównego Urzędu Statystycznego. Od niedawna GUS nie zalicza już małych deweloperów (działających jako jednoosobowi przedsiębiorcy) do kategorii inwestorów indywidualnych. Tacy mikrodeweloperzy są teraz traktowani jako podmioty budujące mieszkania na sprzedaż lub wynajem (podobnie jak spółki deweloperskie). Opisywana modyfikacja metodologii GUS-u, znacząco poprawiła wiarygodność informacji dotyczących aktywności deweloperów.

Reklama

Deweloperzy działający na terenie stolicy, w 2017 r. nie bili rekordów pod względem wzrostu liczby rozpoczynanych mieszkań. Roczny wzrost liczby rozpoczętych "M" obliczony dla Warszawy wyniósł tylko 4 proc. W tym kontekście znaczenie miały prawdopodobnie kłopoty z dostępnością dogodnych i atrakcyjnych cenowo gruntów pod zabudowę. O wiele większe wzrosty liczby rozpoczętych mieszkań deweloperskich (2016 r./2017 r.) odnotowano m.in. dla Wrocławia (+12 proc.), Krakowa (+17 proc.) oraz Gdańska (+26 proc.). Na prawdziwą ofensywę deweloperów, wskazują jednak informacje dotyczące:

• Łodzi (+58 proc./+952 mieszkania)
• Poznania (+106 proc./+3395 mieszkań)
• Gdyni (+66 proc./+881 mieszkań)
• Białegostoku (+68 proc./+897 mieszkań)
• Bydgoszczy (+65 proc./+735 mieszkań)
• Torunia (+53 proc./+386 mieszkań)
• Olsztyna (+195 proc./+467 mieszkań)

Wyniki z wymienionych rynków miały duże znaczenie dla ogólnopolskiego wzrostu liczby mieszkań rozpoczynanych przez deweloperów. Jak wskazuje analiza portalu RynekPierwotny.pl w przypadku Poznania deweloperzy rozpoczęli o prawie 3400 więcej "M" niż rok wcześniej. Pod względem liczbowego wzrostu liczby rozpoczynanych mieszkań, nawet Białystok (+897) wyprzedził Warszawę (+814).

Informacje z takich rynków deweloperskich jak np. łódzki, poznański, białostocki oraz gdyński wskazują, że dobra sytuacja ekonomiczna w regionie (objawiająca się m.in. spadkiem bezrobocia), zachęciła deweloperów do znacznie większej aktywności inwestycyjnej. Warto zwrócić uwagę, że jeszcze większy wzrost liczby rozpoczętych "M" miał miejsce na terenie Elbląga (+425 proc.). Liczbowe wyniki dla tego miasta prezentują się jednak o wiele mniej imponująco. W Elblągu liczba rozpoczynanych mieszkań wzrosła bowiem z 75 (2016 r.) do 394 (2017 r.).