Rotunda znajduje się przy skrzyżowaniu głównych arterii miasta - Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Właścicielem Rotundy jest bank PKO BP, jego przedstawiciele przekonywali pod koniec ub. roku, że budynek jest w złym stanie technicznym, dlatego wymaga gruntownej przebudowy. Rotunda na jakiś czas zupełnie zniknie z krajobrazu stolicy.

Reklama

Prace mają potrwać dwa lata. Nowy budynek zostanie wykonany głównie ze szkła i aluminium; zachowa dotychczasowy kształt, ale ma zyskać na lekkości. Wykończenie stropu nad parterem ma być drewniane. Jedna trzecia powierzchni zostanie przeznaczona na funkcje społeczne. Te funkcje będą zlokalizowane na pierwszym piętrze Rotundy.

Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 r., nadesłano 214 prac z 79 krajów. Wygrał projekt polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta. Przewiduje on zachowanie dotychczasowego kształtu, wielkości i elementów charakterystycznych Rotundy, ale również wprowadza do budynku przestrzeń na funkcje społeczne.

Reklama

Funkcje bankowe w nowym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią ziemi, na poziomie -1. Do tego poziomu ma prowadzić zejście z zielenią po bokach.

Koszty przebudowy budynku pokrywa bank PKO BP.

Rotunda została oddana do użytku w 1966 r. Koncepcja budynku powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, tj. zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce.

15 lutego 1979 r. w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 r.