Ponad 200 najważniejszych architektonicznie od 1313 roku do dziś opisali autorzy przewodnika Hans Hoffmann i Werner Huber. Szwajcarski architekt i dziennikarz Werner Huber podkreśla, że historia miasta jest tak niezwykła, że przedstawienie chronologiczne jest bardzo ważne.

Reklama

W książce są bardzo ważne atrakcje nie tylko dla architektów, ale też turystów: Stare Miasto, Zamek Królewski, ale też budowle z późniejszych czasów: MDM, Plac Konstytucji, czy Pałac Kultury i Nauki.

- Coś, co też należy do ważnych miejsc, a czego wielu zupełnie nie rozumie, to budynki z lat 60-tych, 70-tych. Jeśli się wyłączy kontekst polityczny i spojrzy na nie tylko z perspektywy architektury, odkryje się wysoką jakość - dodaje architekt.

- Warszawa jest najbardziej dynamiczną stolicą na naszym kontynencie, przez ostatnie 10 lat zbudowano tu więcej niż w każdej innej metropolii. W mieście nad Wisłą znajdują się obiekty z każdej epoki współczesnej historii - mówią autorzy książki.

Prezentacja "Przewodnika architektonicznego po Warszawie" odbędzie się w ramach konferencji "Warszawa w budowie" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Reklama