W przypadku lokat powodem do niepokoju są dziś nie tyle obawy o bezpieczeństwo systemu bankowego, o ile fakt, że depozyty mogą zostać niespodziewanie obłożone wysokim podatkiem. Poza tym, najnowsze dane NBP pokazują, że przeciętna lokata roczna założona w marcu była oprocentowana jedynie na 3,5 proc. w skali roku.

Reklama

Jeszcze mniejszą popularnością cieszą się takie inwestycje jak drogie trunki (4 proc. respondentów uznała je za najbezpieczniejsze), znaczki kolekcjonerskie (3 proc.), zegarki czy obligacje firm (po 1 proc.).

Jako najbezpieczniejszą formę lokowania kapitału co trzeci z respondentów (34 proc.) wskazał ziemię. Ta forma inwestowania okazała się niekwestionowanym liderem w rankingu stworzonym na podstawie 15 tys. głosów oddanych przez internautów. I trudno się temu dziwić, bo od ośmiu lat, niemalże nieprzerwanie, rosną ceny gruntów rolnych. W tym czasie wycena hektara wzrosła o 285 proc.

Na drugim miejscu - ex equo - znalazły się złoto i gotówka w domu; otrzymały po 13 proc. wskazań.

Co dziesiąty respondent wskazał jako bezpieczną inwestycję mieszkanie, a jedynie jeden na trzydziestu nieruchomości komercyjne. Trzy wytypowane przez nas rodzaje nieruchomości (ziemia, mieszkanie, nieruchomość komercyjna) za najbezpieczniejszą inwestycję uznało w sumie 47 proc. respondentów, czyli prawie połowa badanych.