Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszych dwóch miesiącach 2013 roku znacząco, bo o ponad 24 procent, spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę. O ponad 27 procent spadła z kolei liczba rozpoczętych budów.

Reklama

Przedsiębiorcy tłumaczą to ostrzejszą polityką banków wobec firm budowlanych, spowodowaną funkcjonowaniem ustawy deweloperskiej. Nakłada ona między innymi obowiązek zakładania tak zwanego rachunku powierniczego, na który przelewane są wpłaty klientów. Tymczasem okazuje się, że banki nie chcą zakładać takich rachunków małym firmom.

Z danych GUS wynika także w pierwszych dwóch miesiącach 2013 roku wzrosła liczba nowych mieszkań oddanych do użytku. W całym kraju oddano prawie 24,5 tysiąca lokali. To o prawie 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2012 roku.

Można się spodziewać, że taka tendencja utrzyma się jeszcze przez jakiś czas. Powód? Jeszcze przed wejściem ustawy deweloperskiej w maju 2012 roku wydano bardzo dużo pozwoleń na budowę.

Najwięcej mieszkań wybudowali inwestorzy indywidualni. Na drugim miejscu znalazły się firmy deweloperskie, a na trzecim - spółdzielnie.