Nowela ma trafić do Sejmu w IV kwartale tego roku - w życie powinna wejść po Nowym Roku.

Reklama

Ministerstwo proponuje, by małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. Teraz to 15 proc. W przypadku trójki lub większej liczby dzieci wsparcie wyniosłoby 25 proc.

Obecnie, jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - mogą one liczyć na dodatkowe 5 proc. wsparcia przeznaczonego na jednorazową spłatę części zaciągniętego kredytu.

Dopłatą może być objęte maksymalnie 50 mkw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 mkw. i 100 mkw. Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje MdM. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 mkw. lokalu.

Przewidywane są także inne zmiany. Jak wyjaśnia wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski, dzięki nim członkowie spółdzielni mieszkaniowych, podpisujący z nią umowę o budowę lokalu, będą mogli ubiegać się o finansowe wsparcie w ramach MdM. Teraz spółdzielnie działające jak deweloperzy mogą uczestniczyć w MdM, ale nie w przypadku wnoszenia wkładów budowlanych przez jej członków, jak wskazuje wiceminister.

Większy ma być także katalog osób, które mogą wesprzeć kredyt mieszkaniowy na Mieszkanie dla Młodych.

W praktyce może to oznaczać, że do umowy kredytu beneficjenta programu będą mogły przystępować dowolne osoby, a nie jak dotychczas zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.

Limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, którego zakup może być objęty pomocą państwa, nie będą zwiększane.