Urządzając przedpokój, zwracamy uwagę zarówno na jego funkcjonalność, jak i na estetykę. Ta część mieszkania ma stanowić łagodne przejście z otoczenia zewnętrznego do domu, a jednocześnie wprowadzać w atmosferę mieszkania. Idealna będzie kolorystyka, która zaprasza do środka, ale nie zachęca do dłuższego pozostania w korytarzu. Użyte barwy są zapowiedzią tego, co znajduje się w głębi mieszkania. Przedpokój to miejsce kolorystycznych wyzwań. W zależności od temperamentu właścicieli można sobie pozwolić na mocniejsze efekty kolorystyczne.

Reklama

Barwy, których boimy się w pokoju lub w kuchni, tutaj okażą się w sam raz. Duży przedpokój pozwala pobawić się kolorem i formą – możemy w nim zrealizować najbardziej ekstrawagancki pomysł. Nie wolno jednak dopuścić do tego, by nadmiar mebli przytłoczył wnętrze. Nie zapomnijmy o funkcjonalności – niezależnie od wielkości pomieszczenia przydadzą się w nim pojemna szafa i wygodne siedzisko.

W ciasnych i ciemnych korytarzach ściany najlepiej pomalować na jasny kolor oraz umieścić lustra. Wnętrze będzie się wtedy wydawało większe. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie. Jeśli to możliwe, warto ograniczyć liczbę drzwi; te, które muszą zostać, powinny być przeszklone, co pozwoli doświetlić pomieszczenie. Z mebli najlepiej sprawdzą się nieduże wąskie szafki lub półki. Ale lepiej nie zabudowywać nimi ściany do sufitu, by optycznie nie zwężały przedpokoju. Niewielki przedpokój, zwłaszcza w kawalerce, najlepiej jest połączyć z pokojem dziennym. Warto jednak tak urządzić wnętrze, by w razie potrzeby dało się oddzielić pomieszczenia, np. przesuwanymi drzwiami albo roletą. W niewielkich wnętrzach liczy się każdy centymetr, dlatego zamiast gotowych mebli lepsze mogą być schowki zaprojektowane do konkretnego wnętrza.

Podłoga w przedpokoju może być wykonana zarówno z płytek, paneli, jak i z wykładziny. Ważne jest, aby była odpowiednio zabezpieczona przed zawilgoceniem i nadmiernym zabrudzeniem, zwłaszcza w miejscu składania używanego codziennie, mokrego od deszczu czy śniegu obuwia. Przedpokój jest z reguły ciemny, ponieważ jest pozbawiony okien. Jest to idealne pomieszczenie do zastosowania na przykład rzędu reflektorów w podwieszonym suficie. Są one o wiele oszczędniejsze niż zwykłe żarówki. Dobrym rozwiązaniem może być także zastosowanie lampy sufitowej lub bocznych kinkietów zamocowanych w okolicy lustra. Snop światła powinien być wtedy tak skierowany, by nie oślepiał osoby stojącej przed lustrem.

Ściany w przedpokoju są zwykle bardziej niż w innych pomieszczeniach narażone na brud i uszkodzenia. Dobrze zatem sprawdzają się na ścianach boazeria, panele drewniane, laminowane tkaniny czy tapeta.