Planując biuro w domu, musimy zdecydować o jego lokalizacji. Najlepiej będzie, jeśli umieścimy je w najcichszej części domu czy mieszkania. Nie zawsze mamy taką możliwość. Przy małym metrażu zwykle lokujemy je w jakiejś części pokoju dziennego czy sypialni – pamiętając zawsze, żeby dało się je umiejętnie odgrodzić czy schować (za parawanem, przesuwnymi drzwiami etc.), a już na pewno umożliwić szybkie zebranie i uprzątnięcie materiałów do pracy.
W przypadku przyjmowania w domu interesantów czy klientów ważną sprawą jest profesjonalny wygląd takiego minibiura. Powinno być ono umiejętnie oddzielone od reszty mieszkania. Jeśli nie można wygospodarować osobnego pomieszczenia na biuro, a obok dom tętni życiem, pamiętajmy, że przy pracy w domu ważne jest określenie granic miejsca pracy; można np. przygotować sobie tabliczkę z napisem „nie przeszkadzać”.
Dla osób pracujących dużo przy komputerze ważny jest odpowiedni dobór mebli – profesjonalny fotel do pracy, który podtrzymuje kręgosłup, oraz wygodne, funkcjonalne biurko z łatwo dostępnymi szufladami i z nadstawkami, na których umieszczamy często używane przedmioty. Ważne jest również oświetlenie. Do pracy biurowej najlepsze są lampy regulowane, ustawiane na biurku, które łatwo można dostosować do swoich wymagań. Oczywiście konieczne jest również centralne oświetlenie pomieszczenia.
Meble i szafki powinny dawać łatwy i szybki dostęp do wymaganych przedmiotów – najlepszy będzie regał robiony na zamówienie dostosowany do wielkości przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji, oraz do specyfiki i rozmiarów przechowywanych w nim przedmiotów. Powinniśmy też zaplanować zarówno otwarte, jak i zamknięte półki, z których łatwo można wydobyć potrzebne rzeczy i dokumenty. Konieczne są również przenośne szafki czy pojemniki.
Obszary składowania powinny być dobrze oświetlone i łatwo dostępne oraz suche. Możemy też zaplanować tablice do szybkiego zapisywania pilnych spraw czy przyklejania karteczek, rachunków i innych papierków ze sprawami do załatwienia.
Przy urządzaniu domowego biura z powodzeniem możemy zastosować sprawdzone i odpowiednie do tych celów meble biurowe. Ich półki, systemy, szafki są odpowiednio dostosowane, wygodne w użyciu i zajmują mało miejsca.
Jeśli uprawiamy malarstwo, rzeźbę, fotografię – niezbędna jest pracownia. W tym przypadku bardzo ważne jest uświadomienie sobie specyfiki naszego zajęcia i związanych z nim wymagań (zaplanowanie podłączenia mediów w odpowiednim miejscu, doprowadzenia wody, stworzenia ciemni etc.).
Przemyślenie sposobu oświetlenia jest w tym przypadku kluczową sprawą. Światło dzienne dla malarza czy projektanta mody jest sprawą konieczną. Muzyk z kolei powinien pomyśleć o izolacji dźwiękowej swojej pracowni. W małych pomieszczeniach należy umiejętnie wykorzystać każdy kąt. Można przyczepiać do ścian i sufitów odpowiednie haki, uchwyty czy wieszaki.
Pamiętajmy jednak, że nasze domowe biuro czy pracownia może się szybko zamienić w wielki rozgardiasz, jeśli nie pilnujemy porządku. Tajemnica powodzenia tkwi w znalezieniu odpowiedniego miejsca na każdy przedmiot. Ograniczenie wyboru do jednego rodzaju mebli, pojemników czy półek sprawia wrażenie uporządkowania. Najważniejszą sprawą jest jednak oddzielenie miejsca pracy od mieszkania, czyli czynności biurowych od prywatnych, co pomoże pozbyć się stresu, kiedy zakończymy pracę.