Piaseczno to jedno z najszybciej rozwijających się miast aglomeracji warszawskiej. Jak wynika z danych GUS, jeszcze na początku tego dziesięciolecia liczyło ponad 30 tys. mieszkańców, obecnie liczba ta jest o 10 tys. wyższa. Jak łatwo policzyć, miasto zyskuje około 1 tys. nowych mieszkańców rocznie. W rankingu magazynu „Forbes” dotyczącym najatrakcyjniejszych miast dla biznesu w 2010 roku Piaseczno zajęło I miejsce wśród miejscowości do 50 tys. mieszkańców. Tak szybkie tempo rozwoju nie mogło pozostać niezauważone przez deweloperów, którzy budują tutaj dużo i chętnie.

Reklama

Potencjalnie klienci mają więc w czym wybierać. Jedną z największych inwestycji jest realizowany przez Multi-Hekk Nieruchomości projekt Elektra. Powstanie w nim blisko 1 tys. lokali o zróżnicowanym metrażu. Kilkaset mieszkań liczy także Osiedle Bema. Inwestor, firma Arche, planuje wybudowanie dziewięciu budynków w trzech etapach. W maju rozpoczęła się budowa trzeciego etapu inwestycji, zaś już w lipcu ruszyła sprzedaż. Zakończenie prac deweloper zapowiedział na wakacje przyszłego roku.

Kolejna wieloetapowa inwestycja to Osiedle Róż położone w centralnej części Piaseczna, pomiędzy ulicami Pawią i Kazimierza Jarząbka. Inwestycją, która wzbudziła sporo kontrowersji, zarówno wśród mieszkańców, jak i urbanistów, jest Sand City Tower. W zlokalizowanym przy ulicy Młynarskiej obiekcie zaprojektowano 144 mieszkania o powierzchni 27 – 240 mkw.

Deweloper, spółka Artin, podkreśla, że jest to najwyższy budynek w Piasecznie. Rzeczywiście obiekt ma aż 16 kondygnacji. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wieża powstaje na skraju osiedla czteropiętrowych domów, a w najbliższej okolicy próżno szukać wysokiej zabudowy. Również przy ulicy Fabrycznej powstaje jedenastokondygnacyjny apartamentowiec. Klinkier-Bud Developer przewidział w nim jedynie 31 mieszkań o metrażach 70 – 290 mkw.

Do zakupów w Piasecznie zachęcają głównie ceny, które są znacznie niższe od stołecznych. Przeciętna stawka za 1 mkw. mieszkania w Piasecznie wynosi 4 – 6 tys. zł. Większość z nich mieści się w dolnym pułapie tych widełek.Piaseczno oferuje także bogatą infrastrukturę społeczną, ma m.in. własny szpital. Na terenie miasta są po cztery szkoły podstawowe i gimnazja oraz aż osiem liceów. Minusem Piaseczna jest jednak utrudniony dojazd do stolicy. Ulica Puławska w godzinach szczytu to jedna z najbardziej zakorkowanych dróg dojazdowych do Warszawy. Część utrudnień na drodze można jednak ominąć, poruszając się osiedlowymi uliczkami.

W 2009 roku głośno było o linii tramwajowej łączącej stolicę z Piasecznem. Spotkało się to z lawiną krytyki. Projekt położenia torów wzdłuż ulicy Puławskiej eksperci od komunikacji określali jako absurdalny. Nie dość, że budowa miała pochłonąć miliony złotych, to jeszcze według wyliczeń stołecznego ratusza sama linia miała być nierentowna. Ostatecznie pomysł zarzucono. Szansą na poprawę sytuacji osób dojeżdżających do pracy do stolicy jest za to budowa południowego wylotu z Warszawy, czyli tzw. Puławskiej bis. Zgodnie z planami ma ona zostać zakończona w ciągu najbliższych dwóch lat.

Należy także pamiętać, że miasto ma połączenie kolejowe ze stolicą. W czasie porannego szczytu możemy liczyć na trzy pociągi w ciągu godziny. Dojazd pociągiem Kolei Mazowieckich zajmuje nieco ponad 30 minut.

Powodów do zmartwień nie mają także osoby, które zechcą się wybrać na większe zakupy. W Piasecznie zlokalizowanych jest kilka dużych centrów handlowych. W planach są także centra rozrywkowe, które sprawią, że wyjście do kina nie będzie już musiało się wiązać z wyjazdem do Warszawy.

Warto także zwrócić uwagę na Mysiadło, które leży tuż za rogatkami stolicy, pomiędzy Piasecznem a warszawskim Ursynowem. Na pięciu hektarach przy ulicy Kwiatowej powstaje Centrum Edukacji i Sportu. W obiekcie liczącym 18 tys. mkw. gmina zapowiada m.in. scenę teatralną z widownią na 400 miejsc, bibliotekę oraz nowoczesną salę konferencyjną, halę sportową z urządzoną pod ziemią kręgielnią, siłownią i klubem fitness, do tego 25-m. wieżę wspinaczkową. Wszystko to na użytek uczniów podstawówki i gimnazjum, które będą częścią centrum. Inwestycja już została okrzyknięta jedną z najnowocześniejszych szkół w Polsce.