Wśród wybudowanych lokali czekających na kupca najwięcej jest mieszkań z górnej półki. "Największy wybór mieszkań gotowych (51 proc. oferty deweloperów) stanowią mieszkania w segmencie wysokim i apartamentowym. W grupie tej znajdują się lokale o najwyższym standardzie dostępnym na rynku. Są to projekty położone w atrakcyjnych lokalizacjach, wykończone ekskluzywnie, z recepcją w części wspólnej, oferujące wiele usług dodatkowych dla mieszkańców, jak np. consierge (który wyprowadzi psa, odda ubrania do pralni, itp.)" - twierdzą analitycy z redNet Consulting.

Reklama

W tego typu inwestycjach zapewnione jest nie tylko bezpieczeństwo mieszkańców (całodobowa ochrona, monitoring), lecz także wysoki poziom prywatności, kameralna zabudowa bądź niewielka liczba mieszkań dostępnych z jednej klatki schodowej. Ich cena jest jednak bardzo wysoka (nawet ponad 20 tys. zł za 1 mkw.) stąd popyt mniejszy i więcej gotowych ofert.

Według wyliczeń redNet Consulting zaledwie 1/3 bieżącej oferty deweloperów to lokale w segmencie popularnym. Mieszkania te znajdują się zazwyczaj w projektach o niewyszukanej architekturze, bez elementów wykończeniowych z materiałów wysokiej jakości. Osiedla te z reguły położone są w mniej atrakcyjnych lokalizacjach.

Zazwyczaj poziom cen w takich inwestycjach kształtuje się poniżej średniej rynkowej. "Cena jest głównym kryterium przy wyborze mieszkania, stąd różnice w procentowym udziale gotowych mieszkań dla poszczególnych segmentów. Im wyższy koszt 1 mkw., tym więcej gotowych mieszkań w ofercie" - tłumaczy Marcin Gołębiowski z redNet Consulting.